.
.
.

ویدیو.. کشته شدن تعدادی ایرانی در بمباران فرودگاه نظامی تیفور در حمص سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های نظام سوریه از کشته و زخمی شدن تعدادی افراد در بمباران هوایی فرودگاه نظامی تیفور در استان حمص خبر دادند؛ حمله‌‍ای که بنا بر این رسانه‌ها، بامداد دوشنبه 9 آوریل صورت گرفت.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده که در این حمفه، دستکم 14 تن کشته شدند که تعدادی از آن‌ها ایرانی بودند.

رسانه‌های وابسته به نظام سوریه می‌گویند که هواپیماهای اسرائیلی، این فرودگاه نظامی را هدف قرار دادند.

پیشت از آن تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده بود باورها بر این است که موشک‌های فرود آمده بر فرودگاه تیفور، آمریکایی هستند. در واکنش به این خبر، یک مقام مسئول بلندپایه آمریکایی گفت گزارش‌های حاکی از حمله هوایی آمریکا به سوریه، صحت ندارد.

در همین حال وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که از نزدیک، اوضاع را دنبال می‌کند اما دست به هیچ‌گونه عملیاتی در سوریه نزده است. پنتاگون افزود که از تلاش‌های دیپلماتیک به منظور مجازات مسئولان به کارگیری اسلحه شیمیایی در سوریه، پشتیبانی می‌کند.

رسانه‌های وابسته به نظام سوریه، از کشته و زخمی شدن شماری از افراد در بمباران فرودگاه تیفور خبر دادندو. این رسانه مدعی شدند که 8 فروند موشک از مجموع موشک‌های شلیک شده به سمت فرودگاه، توسط پدافند هوایی سوریه، سرنگون شدند.

از سویی سخنکوی پنتاگون به خبرنگار العربیه در واشینگتن گفت که هنوز دلیلی برای تایید حمله وجود ندارد و اطلاعات منتشر شده درباره موشک باران فرودگاه تیفور توسط آمریکا، دقیق نیست. یک منبع در کاخ سفید هم به العربیه گفت که هیچ عملیات نظامی علیه سوریه توسط آمریکا صورت نگرفته است.

پیش از این برخی گزارش‌هایی تایید نشده از شلیک موشک‌های کروز از آمریکا به سمت فرودگاه تیفور در استان حمص سوریه خبر داده بود؛ اما گزارش‌هایی دیگر، اطلاع پنتاگون از چنین حملاتی را رد کرد.

البته خبرنگار العربیه گفت قانون اساسی آمریکا به رئیس‌جمهوری حق انجام حملات نظامی بدون گرفتن نظر کنگره را می‌دهد.

صبح یکشنبه منابعی در دولت آمریکا گفته بودند نتایج بررسی‌های دولت ایالات متحده، نشان از به کاگیری اسلحه شیمیایی در حمله به شکر محاصره شده دوما در غوطه شرقی دمشق حکایت دارد که در کنترل مخالفان قرار دارد.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد، دوشنبه، با دو درخواست مختلف از سوی آمریکا و روسیه برای بررسی حمله شیمیایی به دوما، تشکیل جلسه دهد.

ترامپ یکشنبه گفته بود که عاملان حمله شیمیایی به شهر محاصره شده دوما، «بهای سنگینی» پرداخت خواهند کرد.