.
.
.

روسیه: عامل حمله به فرودگاه نظامی حمص که تعدادی ایرانی را کشت اسرائیل بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش روسیه با متهم کردن تل آویو به حمله هوایی به فرودگاه نظامی تیفور در استان حمص سوریه اعلام کرد که این حمله توسط دو هواپیمای جنگی اسرائیلی صورت گرفته است؛ حمله‌ای که در آن بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه، 14 تن از جمله تعدادی ایرانی، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، ارتش روسیه دوشنبه 9 آوریل اعلام کرد که دو هواپیمای جنگی اف-15 اسرائیلی، بامداد همین روز، فرودگاه نظامی تیفور در استان حمص را باهشت موشک هدف قرار دادند.

بنا بر این اعلام، دو هواپیمای اسرائیلی، با ورود به حریم هوایی لبنان، این حمله را انجام دادند.

ارتش روسیه همچنین مدعی شد که 5 موشک از مجموع 8 موشک شلیک شده، توسط پدافند هوایی، سرنگون شد.

ارتش روسیه تاکید کرد که در این حمله، «هیچ‌کدام از مستشارهای نظامی روس حاضر در فرودگاه نظامی، آسیب ندیدند».

پیش از این اعلام رسانه‌های نظام سوریه از کشته و زخمی شدن تعدادی افراد در بمباران هوایی فرودگاه نظامی تیفور در استان حمص خبر دادند؛ حمله‌‍ای که بنا بر این رسانه‌ها، بامداد دوشنبه 9 آوریل صورت گرفت.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده که در این حمفه، دستکم 14 تن کشته شدند که تعدادی از آن‌ها ایرانی بودند.

رسانه‌های وابسته به نظام سوریه می‌گویند که هواپیماهای اسرائیلی، این فرودگاه نظامی را هدف قرار دادند.

پیش از آن تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده بود باورها بر این است که موشک‌های فرود آمده بر فرودگاه تیفور، آمریکایی هستند. در واکنش به این خبر، یک مقام مسئول بلندپایه آمریکایی گفت گزارش‌های حاکی از حمله هوایی آمریکا به سوریه، صحت ندارد.

در همین حال وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که از نزدیک، اوضاع را دنبال می‌کند اما دست به هیچ‌گونه عملیاتی در سوریه نزده است. پنتاگون افزود که از تلاش‌های دیپلماتیک به منظور مجازات مسئولان به کارگیری اسلحه شیمیایی در سوریه، پشتیبانی می‌کند.

حمله به فرودگاه نظامی التیفور استان حمص پس از آن صورت می‌گیرد که گزارش‌هایی از به کار گیری اسلحه شیمیایی در حمله به شهر محاصره شده دوما در غوطه شرقی دمشق پایتخت سوریه منتشر شد.

صبح یکشنبه منابعی در دولت آمریکا گفته بودند نتایج بررسی‌های دولت ایالات متحده، نشان از به کاگیری اسلحه شیمیایی در حمله به شکر محاصره شده دوما در غوطه شرقی دمشق حکایت دارد که در کنترل مخالفان قرار دارد.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد، دوشنبه، با دو درخواست مختلف از سوی آمریکا و روسیه برای بررسی حمله شیمیایی به دوما، تشکیل جلسه دهد.

ترامپ یکشنبه گفته بود که عاملان حمله شیمیایی به شهر محاصره شده دوما، «بهای سنگینی» پرداخت خواهند کرد.