.
.
.

100 کشته در پی استفاده از سلاح شیمایی در دوما توسط رژیم سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع پزشکی و میدانی در شهر دوما سوریه، روز یکشنبه هشتم آوریل، از کشته شدن 100 غیرنظامی در این شهر، در پی استفاده رژیم سوریه از گازهای سمی خبر دادند. در این جنایت وحشتاک، شمار زیادی از کودکان و زنان جان خود را از دست دادند.

به گزارش العربیه، گروه «جیش الاسلام»، که دوما را در کنترل خود دارد، نیروهای رژیم سوریه را به ارتکاب این جنایت متهم کرد. این گروه گفته که جنگنده‌های رژیم اسد، یک بشکه انفجاری حاوی مواد شیمیایی سمی، علیه غیرنظامیان در غوطه شرقی پرتاب کردند.

یک سازمان امداد رسانی پزشکی، در آمار اولیه از قربانیان این حادثه گفته که 35 نفر جان خود را در دو حمله شیمیایی از دست دادند.

مرکز پزشکی سوری-آمریکایی که یک موسسه امداد رسانی پزشکی است، گفته که یک بمب حاوی مواد سمی کُلر، به بیمارستانی در دوما اصابت کرد که در پی آن، شش نفر کشته شدند. یک بمب دیگر نیز به ساختمان مجاور اصابت کرده است.

باسل ترمانینی، نایب رئیس این مرکز که در آمریکا اقامت دارد، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز، شمار کشته‌های این حادثه را 35 نفر ذکر کرد.

پیش از آن، دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از کشته شدن دهها نفر از جمله شماری کودک در بمباران جنگنده‌های رژیم سوریه علیه دوما خبر داده بود.

این سازمان گفته که شمار زیادی از قربانیان، در منازلشان به دلیل استشمام گازهای سمی، کشته شدند.

جیش الاسلام گفته که در این حادثه، بیش از 500 نفر زخنی شدند. این گروه، داشتن هر گونه سلاح توپخانه، برای هدف قرار دادن دمشق، را تکذیب کرد.

آمریکا در اولین واکنش استفاده از سلاح شیمیایی در دوما در غوطه شرقی سوریه، اعلام کرد که در صورت ثابت شدن دخالت رژیم سوریه در این حمله، واشنگتن، به شدت پاسخ خواهد داد.

از سوی دیگر، روسیه نیز، هر گونه دست داشتن رژیم سوریه در این حادثه را نفی کرد.