.
.
.

ترکیه با پیشروی در شمال عراق عملیات ساخت پایگاه‌های نظامی در داخل کردستان را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای ارتش ترکیه با پیشروی مجدد در عمق 20 کیلومتری از خاک شمال عراق ، تاسیس مقرها و پایگاه‌های نظامی دائمی خود در مناطقی از اقلیم کردستان را آغاز کردند.

به گزارش العربیه به نقل از مقامات استان «اربیل» پایتخت اقلیم کردستان عراق، نیروهای نظامی ترکیه شنبه 7 آوریل با پشتیبانی وپوشش آتش توپخانه‌ای ارتش این کشور به روستاها و مناطق مرزی شمال عراق حمله کرده و تا 20 کیلومتری عمق خاک این کشور پیشروی کردند.

طبق این گزارش ارتش ترکیه در این مناطق اقدامات لا.م را برای تاسیس مقرها و پایگاههای نظامی آغاز کرده است.

یک مقام مسئول در منطقه «سیدکان» از توابع شهرستان سوران در استان اربیل اعلام کرد، حملات توپخانه ای ترکیه منجر به خروج 100 خانواده از غیر نظامیان عراقی و فرار آنها از مناطق محل سکونت شان شده است.

این مقام تاکید کرد، طی درگیری ها و تبادل آتش بین ارتش ترکیه و عناصر وابسته به حزب کارگران کردستان در منطقه «جیادیله» دو نفر از ساکنان منطقه در حملات توپخانه ای ترکیه به این مناطق مجروح شدند.

ارتش ترکیه در پی تعقیب افرادی از حزب کارگران کردستان که در خاک شمال عراق موضع گرفته اند، با انجام حملات توپخانه ای ارتفاعات مشرف بر منطقه سیدکان در استان اربیل را هدف قرار داد. نیروهای ترک با انجام عملیات گسترده و انتقال نیرو به مناطق مذکور، آن مناطق را به تصرف خود درآورده‌اند.

در همین حال جنگنده های ترکیه مواضع و استحکامات حزب کارگران کردستان را به شدت بمباران کردند.

دولت خود مختار اقلیم کردستان عراق از حزب کارگران ترکیه خواست تا مواضع و مناطق تحت کنترل خود در شمال عراق را ترک کنند.

مسئولان اقلیم کردستان عراق از ترکیه نیز خواستند تا عملیات نظامی خود در شمال عراق و حملات توپخانه‌ای به این مناطق را متوقف سازد.

بعضی منابع آگاه در اقلیم کردستان عراق موضع اربیل در برابر ترکیه را نوعی تایید ضمنی این عملیات عنوان کردند.

بن علی یلدریم نخست وزیر ترکیه پشتر در پی انجام یک گفتگوی تلفنی با همتای عراقی خود، حیدر العبادی گفت ترکیه هیچ گونه عملیات نظامی در خاک عراق را بدون موافقت این کشور انجام نخواهد داد ولی این به معنی «وجود توافقی بین دو کشور» در این زمینه نیست. وی در ادامه بر احترام کشورش به تمامیت ارضی عراق تاکید کرد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز مخالف کشورش با هر گونه تجاوز به ترکیه از خاک عراق را اعلام کرد و گفت نیروهای عراقی کنترل تمام خاک عراق را در دست دارند. اشاره وی به نیروهای الحشد الشعبی عراقی هستند که اخیرا مقرر شده تا به این مناطق گسیل شوند، اما این گروههای شبه نظامی با توجه به موسم کنونی انتخابات در عراق و دخالت آنها در روند سیاسی وانتخابات بیشتر ترجیح می دهند تا به جای رفتن به مناطق مرزی در بغداد بمانند.

در حال حاضر ترکیه در استان «دهوک» عراق دارای چندین پایگاه نظامی است که علی رغم درخواست بغداد از آنکارا برای تخلیه آنها عملا تخیله نشده است.

پیشتر در اوایل ماه جاری گزارش هایی مبنی بر آغاز عملیات احداث پایگاه نظامی توسط ارتش ترکیه در منطقه «بالکایا» در نزدیکی مرزهای ترکیه با عراق منتشر شد و همزمان با آن اخباری مبنی بر پیشرویهای ارتش ترکیه در داخل خاک کردستان عراق و رویکرد آن برای احداث 3 پایگاه نظامی دائمی در این مناظق انتشار یافت.

روزنامه «الشرق الاوسط» در روزهای گذشته به نقل از منابع امنیتی ترک گزارش داد که احداث پایگاه نظامی ترکیه در منطقه کوهستانی بالکایا به منظور منع عبور عناصر حزب کارگران کردستان از خاک عراق به داخل مرزهای ترکیه و تامین امنیت مرزها صورت می گیرد.

این پایگاه نظامی ترکیه در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا در مناطق کوهستانی شهرستان «شمدینلی» از استان «هاکاری» واقع در جنوب شرقی ترکیه احداث می شود. احداث این پایگاه نظامی متعاقب اعلام ترکیه مبنی بر انجام عملیات گسترده نظامی بر علیه عناصر حزب کارگران کردستان که در مناطقی از شمال عراق و سوریه موضع گرفته اند، آغاز شد.

شبکه خبری کردی «رووداو» اوایل هفته گذشته اعلام کرد که ارتش ترکیه تا عمق 17 کیلومتری خاک عراق در اقلیم کردستان پیشروی کرده است و در صدد است تا 3 پایگاه نظامی در ارتفاعات «کتکین» احداث کند.