.
.
.

دولت یمن: برای حمایت از دریانوردی جهانی بندر الحدیده باید توسط ناظران بین‌المللی اداره شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت یمن سه‌شنبه 3 آوریل با تاکید بر این‌که شبه‌نظامیان حوثی به «استفاده نظامی از بندر الحدیده و تهدید خطوط دریانوردی از راه هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری در حال عبور از آب‌های دریای سرخ» ادامه می‌دهند، تاکید کرد که این بندر باید به دور از کنترل شبه‌نظامیان، توسط ناظران بین‌المللی اداره شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن (سبا)، معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن، بار دیگر تاکید کرد که دولت این کشور، خواهان انجام تحقیقی بی‌طرف درباره دلیل آتش‌سوزی در انبارهای برنامه جهانی غذا در بندر الحدیده است که روز شنبه روی داد.

او حادثه را «عمدی» توصیف کرد و افزود: «این حادثه تاکیدی بر این است که بندر الحدیده باید توسط ناظران بین‌المللی و به دور از کنترل شبه‌نظامیان اداره شود». او یادآور شد: «ادامه تصرف بندر توسط شبه‌نظامیان به معنی افزایش رنج‌های مردم یمن و تشدید بحران‌های انسانی است».

سخنان وزیر یمنی ساعاتی پس از آن ایراد شد که نیروی دریای ائتلاف عربی، یک «حمله حوثی ایرانی» را به یک نفت‌کش سعودی در آب‌های بین‌المللی واقع در غرب بندر الحدیده، در هم شکستند.

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن، سه‌شنبه اعلام کرد که ساعت یک و نیم ظهر سه‌شنبه، یکی از نفت‌کش‌های سعودی، در معرض حمله‌ای حوثی-ایرانی در آب‌های بین‌المللی و به طور مشخص در غرب بندر الحدیده یمن قرار گرفت.

به گزارش العربیه، المالکی افزود که با عملیات واکنش سریع یکی از کشتی‌های نیروی دریایی ائتلاف عربی، تلاش شبه‌نظامیان برای حمله به نفت‌کش سعودی در هم شکست.

او ادامه داد که در اثر حمله، نفت‌کش سعودی آسیب کوچکی دید و در حالی که یکی از کشتی‌های نیروی دریایی ائتلاف همراهی‌اش می‌کرد، به مسیر خود به سمت شمال، ادامه داد.

المالکی تاکید کرد: «این حمله تروریستی، تهدیدی خطرناک برای دریانوردی بین‌المللی و تجارت جهانی در تنگه باب المندب و دریای سرخ ایجاد می‌کند که می‌تواند به زیربنای اقتصادی هم آسیب بزند».