.
.
.

امارات علیه قطر در شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امارات متحده عربی با ارسال نامه‌ای به رئیس و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، از قطر به خاطر ایجاد خطر برای امنیت و سلامت پروازهای مسافربری‌اش شکایت کرد.

در این نامه که نسخه‎ای از ان به العربیه رسیده، آمده است: «در تاریخ 15 ژانویه و 26 مارس سال جاری، قطر جان غیرنظامیان را در معرض خطر قرار داد. در این دو روز جنگنده‌های قطری به صورت خطرناکی به هواپیماهای غیرنظامی نزدیک شدند. این در حالی است که این هواپیماها در مسیرهای هوایی مورد توافق بین‌المللی پرواز می‌کردند».

این نامه افزوده است: «بسیار تاسف برانگیز است که قطر به اقدام‌های غیر مسئولی که امنیت و سلامت پروازهای مسافربری حامل پرچم امارات متحده عربی را تهدید می‌کند، ادامه می‌دهد».

پیش از این امارات رسما به خاطر این اقدام قطر، به هیات عمومی پروازهای مسافربری «ایکاو» شکایت کرده بود.

«سیف السویدی» مدیر کل سازمان هواپیمایی امارات دوشنبه 2 آوریل در گفتگو با سایت «24» گفته بود که امارات متحده عربی این شکایت‌نامه را پس از آن تنظیم کرد که جنگنده‌های قطری هواپیماهای اماراتی را علی‌رغم داشتن مجوز و موافقت‌های لازم پروازی و هنگامی که در حال انجام پروازهای عادی طبق جدول زمان‌بندی شده و در مسیرهای پیش تعیین شده بودند، مورد مزاحمت قرار داده و با این اقدام باعث تهدید جدی برای جان مسافران شدند.

این مسئول اماراتی در ادامه افزود: «آن‌چه برای هواپیماهای مسافربری امارات اتفاق افتاد، نقض عمدی کلیه قوانین و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی سازمان دهنده هوانوردی تجاری بین‌المللی است و تهدیدی برای امنیت پروازهای مسافربری به شمار می‌رود که دولت امارات اجازه تکرار وقوع آن را نخواهد داد».

وی در ادامه توضیح داد که «این اقدام قطر نادرست وغیرقابل توجیه است و ایمنی مسافران و خدمه هواپیماهای اماراتی را تهدید کرده است».