.
.
.

بحرین: بحران قطر شورای همکاری خلیج را تهدید نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیخ خالد بن خلیفه وزیر امور خارجه بحرین، بحران قطر را تهدیدی برای شورای همکاری خلیج ندانسته و بر توانایی این شورا برای عبور از بحران تاکید کرد و ائتلاف‌های به وجود آمده بین کشورها در این زمینه را دلیلی بر اقتدار آن‌ها دانست.

به گزارش العربیه، شیخ خالد بن احمد آل خلیفه در نشست گفت‌وگوی چند جانبه‌ای که در اولین روز از همایش رسانه‌های عرب که طی روزهای 3 و 4 آوریل در دبی برگزار می‌شود گفت: «بحران قطر تهدیدی برای آینده شورای همکاری خلیجی نیست».

وی با تاکید بر توانایی‌ کشورهای عضو این شورا برای عبور از این بحران، ایجاد ائتلاف‌های جدید در این زمینه را نشانه اقتدار آن‌ها دانست.

وزیر امور خارجه بحرین در ارتباط با چگونگی روابط کشورش با پادشاهی عربی سعودی، سیاست منامه را مستقل از ریاض اما هماهنگ با آن توصیف کرد.

او همچنین درباره سیاست‌های اصلاحات ساختار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی واقتصادی در پادشاهی عربی سعودی گفت: «این مهم‌ترین اتفاقی است که در منطقه در حال روی دادن است. این سیاست های تغییر و اصلاحات موجب فعال سازی نیروهای زیادی در میان مردم سعودی خواهد شد».

وی در ارتباط با ایران گفت که این کشور در رژیم جمهوری اسلامی خلاصه نمی شود بلکه ایران بزرگتر از این رژیم است که سیاست‌‎های ستیزه جویانه، مداخله جویانه و سلطه جویانه‌ای در منطقه پیش گرفته است.

وزیر امور خارجه بحرین منطقه را در حال گذار و تحول توصیف کرد و بر نقش رسانه‌ها و اطلاع رسانی در پوشش تحولات منطقه تاکید کرد و آن را ذاتا مشکلی ندانست. او همچنین گفت که منطقه با چالش‌هایی روبرو است که نقش غیر حرفه‌ای، غیر اخلاقی و ویرانگر رسانه های زرد را بر نمی تابد.

وی در ارتباط با رسانه‌های عرب گفت که این رسانه‌ها در بحران به سر نمی برند بلکه به بحران‌هایی که منطقه ما را فرا گرفته می پردازند و آن‌ها را پوشش می دهند.