ولی‌عهد سعودی: حداقل 50 درصد تجهیزات نظامی ما باید در داخل ساخته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از طرح‌های مهم در اصلاحات شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، ایجاد تغییراتی بنیادین در صنایع نظامی این کشور است. توجه ویژه شاهزاده سعودی به بخش صنایع نظامی این کشور نه تنها در سفر اخیر وی به آمریکا مشخص بود، بلکه اهمیت دادن به این بخش جزئی از برنامه استراتژیک جدید سعودی است که در چارچوب طرح چشم انداز 2030 به همراه چندین اقدام عملی برای رسیدن به اهداف مورد نظر، ترسیم شده است.

اگر به اظهارت ولی‌عهد سعودی در دومین مصاحبه تلویزیونی‌اش با داوود الشریان که از تلویزیون العربیه پخش شد، توجه کنیم در می‌یابیم که چشم انداز شاهزاده سعودی «روشن» و«مشخص» شده است. ولی‌عهد سعودی در آن مصاحبه گفت، تا سال 2030 باید حداقل 50% از تجهیزات نظامی سعودی بایستی در داخل این کشور ساخته شود.

محمد بن سلمان همچنین تأکید کرد که تمرکز بر افزایش کیفیت تجهیزات نظامی و تقویت صنایع تدارکاتی یکی از اولویت‎های پادشاهی سعودی در مرحله آینده خواهد بود.

مسئله‌ای که ولی‌عهد سعودی در مصاحبه مذکور از آن پرده برداشت، این است که سعودی 99% از هزینه تجهیزات نظامی خود را در خارج مصرف می‌کند و این به معنای آن است که سعودی اکثر اسلحه خود را از خارج وارد می‌کند.

محمد بن سلمان گفت ما در خرید تسلیحات سومین کشور در جهان هستیم و سالایانه بین 50 تا 70 میلیارد دلار برای خرید اسلحه هزینه می کنیم.

بر اساس این داده‌ها، پادشاهی سعودی شروع به اجرای چندین مرحله عملی برای خدمت به برنامه‌های دفاعی این کشور کرده است. مهمترین این طرح‌ها تاسیس صندوق سرمایه گذاری عمومی در سه ماهه اول سال 2017، ایجاد یک شرکت صنایع نظامی جدید تحت عنوان «شرکت صنایع نظامی سعودی» SAMI)) بود.

این طرح‌ها با هدف تقویت بخش تولیدی صنایع نظامی و حمایت از رشد بخش نظامی به طوری که سعودی قادر باشد تا سال 2030 نیمی از تجهیزات نظامی خود را در داخل بسازد و بخشی از هزینه‌های نظامی دولت را میهنی و ملی کند.

ولی‌عهد سعودی در راستای استراتژی جدید این کشور در زمینه صنایع نظامی، اوت 2017 تاسیس «اداره کل صنایع نظامی» را دنبال کرد و با این کار پرونده سازمان صنایع نظامی این کشور و نحوه عملکرد و پیشرفت آن تحت نظارت این نهاد قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید