مقتدی صدر در باره سفر احتمالی ولی‌عهد سعودی به بغداد چه گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر رهبر قویترین و پر نفوذترین جریان سیاسی در میان شیعیان عراق روز شنبه 31 مارس در مصاحبه با تلویزیون السومریه عراق از سفر مترقبه شاهزاده محمد بن سلمان به دیده مثبت یاده کرد و گفت، عراق باید با همه کشورهای همسایه خود به گونه‌ای یکسان و برابر رابطه برقرار کند.

پمقتدی صدر گفت همانطوری که رهبران سیاسی عراق به کشورهای همسایه سفر می‌کنند آنها نیز از عراق باید دیدن کنند.

وی افزود:«درهای عراق باید بر روی همه همسایگان باز باشد عراق باید با حکمت، بردباری و عقلانیت مشکلات خود را حل کند و از باطلاق فرقه‌گرایی و نگاه فرقه گرایانه به هر شکلی که باشد، خارج شود».

مقتدی صدر تاکید کرد،عراق باید مستقل عمل کند و کشورهای دیگر نباید در امور داخلی عراق دخالت کنند.

از سوی دیگر یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه سعودی روز شنبه 31 مارس گفت خبر سفر احتمالی شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولی‌عهد، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع به عراق را که برخی رسانه‌ها منتشر کردند غیر دقیق است و حقیقت ندارد.

منبع وزارت خارجه سعودی با تاکید مجدد بر روابط بسیار خوب دو کشور برادر در همه زمینه‌ها، اعلام کرد که ولی‌عهد سعودی در حال حاضر هیچ نیتی برای سفر به عراق ندارد.

گفتنی است که مقتدی صدر پیشتر در سفری به سعودی با محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی ملاقات و در زمینه‌های مختلف بویژه تقویت روابط دو کشور گفتگو کرد.

برخی عراقی‌ها معتقدند که ایران تنها کشوری است که در امور داخلی آنها دخالت می‌کند.

سال گذشته تظاهرات گسترده‌ای در شهرهای شیعه نشین عراق مثل نجف، کربلا، کاظمین علیه دخالت‌های ایران در عراق برگزار و شعارهای از قبیل «ایران بری بری» (ایران از کشورمان خارج شو) داده شد.

گفتنی است که مقتدی صدر پیشتر در سفر خود به پادشاهی سعودی با محمد بن سلمان ملاقات کرد. مقتدی صدر از جمله روحانیون شیعه عراقی است که خواستار بازگشت عراق به فضای عربی‌اش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید