آمریکا کمک 200 میلیون دلاری برای بازسازی سوریه را به تعلیق درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پی اعلام خروج قریب الوقوع نیروهای نظامی کشورش از سوریه، فرمان به تعلیق درآورىن کمک 200 میلیون دلاری برای بازسازی این کشور را صادر كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه «وول استریت ژورنال» جمعه 30 مارس نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علاوه بر اعلام خروج قریب الوقوع نیروهای نظامی کشورش از سوریه دستور داده تا تعهد کمک 200 میلیون دلاری آمریکا برای بازسازی این کشور در دوران پساداعش نیز به حالت تعلیق درآید.

این روزنامه گفت ترامپ و پس از آنکه با خواندن یک مقاله روزنامه مطلع شد که آمریکا به کمک 200 میلیون دلاری برای بازسازی سوریه تعهد داده است، دستور داد تا این کمک ها تعلیق شود.

دونالد ترامپ در یک سخنرانی در برابر گارگران صنعتی در ایالت اوهایو گفت نیروهای آمریکایی در «آینده ای بسیار نزدیک» از سوریه خارج خواهند شد. او از اینکه کشورش 7 تریلیون دلار برای جنگ های خاورمیانه هزینه کرده و هدر داده است، ابراز تاسف کرد.

وی گفت:« در آینده ای بسیار نزدیک از سوریه خارج خواهیم شد و می گذاریم تا دیگران به آن رسیدگی کنند». ترامپ در این گفته های خود مشخص نکرده که منظور او از «دیگران» که به اوضاع سوریه خواهند پرداخت چه کسانی هستند. روسیه و ایران اما نیروهای زیادی در سوریه و در حمایت از رژیم بشار اسد مستقر کرده اند.

وی در ادامه افزود:« در خاورمیانه 7 تریلیون دلار هزینه کردیم. آیا می دانید از آن در مقابل چه نصیبمان شده است؟ هیچ چیز!». وی بر تعهد کشورش برای هزینه در داخل به منظور اشتغالزایی بیشتر و بهبود زیرساخت های آن تاکید کرد.

ایالات متحده آمریکا هم اکنون 2000 سرباز در شرق سوریه دارد که بدون درگیری مستقیم در جنگ به ماموریت خود برای پشتیبانی از ائتلاف عربی - کُردی برای راندن گروههای داعش ادامه می دهند.

تمایل رئیس جمهور آمریکا برای عقب نشینی و خروج نیروهای این کشور از سوریه در تناقض با موضع وزیر خارجه پیشین او ریکس تیلرسون است که در ژانویه گذشته تصریح کرده بود. تیلرسون در آن زمان گفته بود که نیروهای آمریکایی به منظور جلوگیری از خطر بازگشت داعش و القاعده و گرفتن فرصت از ایران که در تلاش برای تقویت نفوذ خود در این کشور است باید در سوریه باقی بمانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید