16 فلسطینی در راهپیمایی «بازگشت» در مرز غزه-اسرائیل کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دهها هزار نفر از فلسطینی‌های ساکن نوار غزه نزدیک مرز اسرائیل، در یک تظاهرات اعتراضی که نام آن را راهپیمایی «بازگشت» گذاشته اند، در مرز اسرائیل تجمع کردند.

هدف از این تظاهرات مسالمت آمیز اعلام مجدد فلسطینی‌ها برای ادامه مبارزه برای تحقق خواسته اصلی فلسطینی‌ها و آن «حق العوده» یا حق بازگشت برای آوارگان فلسطینی به سرزمین نیاکان خود است.

منابع فلسطینی روز جمعه از کشته شدن حداقل 16 نفر توسط نیروهای اسرائیلی خبر داده‌اند. این منابع همچنین از زخمی شدن تعدادی از راهپیمایان خبردادند.

طی هفته‌های گذشته فلسطینی‌‌ها با فراخوان «هیئت عالی ملی برای پناهندگان فلسطین» برای راهپیمایی گسترده به نام راهپیمایی «بازگشت » در مرز غزه–اسرائیل تجمع کردند. فلسطینی‌‌های غزه با برپا کردن چادرهایی در مناطق مرزی با اسرائیل به مدت شش هفته در این محل تحصن کنند.

این تحصن تا 15 ماه مه مصادف با هفتادمین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل ادامه خواهد داشت. قرار است در ماه مه، ایالات متحده نیز سفارت خود را رسما از تل اویو به بیت المقدس منتقل کند.

در طرف دیگر مرز، نیروهای اسرائیلی تانک‌ها و تک تیراندازان خود را پشت خاک ریزهای مرز این کشور قرار داده‌اند.

طبق این گزارش سربازان اسرائیلی با پرتاپ گاز اشک آور به سوی جوانان فلسطینی مانع نزدیک شدن آنها به مرز اسرائیل شدند.

گزارشگر «العربیه» می گوید بیش 3 هزار سرباز از نیروهای «اشغالگر» در مجاورت نوار غزه مستقر شدند.

وزارت بهداری فلسطین در غزه اعلام کرد، تاکنون 5 فلسطینی در اعتراضات «روز سرزمین» كه به مناسبت اشغال سرزمين‌هاى فلسطينى هر سال برگزار می‌شود، کشته شدند.

گادی ایزنکوت، رئیس ستاد اسراییلی روز جمعه، در مرز اسرائیل با غزه حضور داشت وی روز چهارشنبه اعلام کرد، اگر فلسطینی ها به مرز اسرائیل نزدیک شوند یا خطری ایجاد کنند سربازان اسرائیلی به سوی آنها آتش خواهند گشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید