ترکیه پیشنهاد فرانسه برای میانجیگری میان کردهای سوریه و استانبول را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال پیشنهاد رئیس‌جمهوری فرانسه برای «میانجی‌گری» میان دولت ترکیه و نیروهای پیشمرگه کرد سوریه، استانبول پیشنهاد پاریس را برای حل اختلاف با کردهای را رد کرده است.

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری فرانسه، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، روز جمعه 30 مارس این پیشنهاد را غیرقابل قبول توصیف کرده و آن را رد کرد.

سخنگوی رجب طیب اردوغان گفت: «ترکیه هر تلاشی یا وساطتی که به گفتگو، مذاکره یا ارتباط میان ترکیه با گروه‌های تروریستی منجر شود، را به شدت رد می‌کند».

کالین افزود: «دولت‌های دوست و هم‌پیمان ترکیه به جای برداشتن گام‌هایی که نوعی مشروعیت قانونی به سازمان‌های تروریستی می‌بخشد، باید موضعی منسجم و سرنوشت‌ساز در برابر تروریسم در همه اشکال آن داشته باشند. نام و نشان مختلف میان تروریست‌ها هویت حقیقی تروریستی بودنشان را پنهان نمی‌کند».

روز گذشته رئیس‌جمهوری فرانسه طی دیداری با اعضای نیروهای دموکراتیک کرد و عرب سوریه، از گروه‌های سوری که در جنگ علیه داعش از حمایت غرب برخوردار بودند، ابراز امیدواری کرد که بتواند به گفتگو میان این گروه و دولت ترکیه کمک کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه با اشاره به نقش کردهای سوریه دمکراتیک در مبارزه با داعش، از آنها تمجید و قدرانی کرد.

ماکرون در بيانيه خود بر ضرورت حفظ امنیت مرزهاى ترکیه تاكيد كرد.

خالد عیسی، عضو حزب اتحاد دمکراتیک کرد، که شمال سوریه را در اختیار دارد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت که در ملاقاتی که در مه گذشته با رئیس‌جمهوری فرانسه داشت به او قول داده که فرانسه نیروهای بیشتری را به شمال سوریه اعزام کند.

در ماه ژانویه سال جاری ترکیه حمله گسترده‌ای را علیه کردهای مسلح شمال سوریه را آغاز کرد . ارتش ترکیه در 18 مارس توانست شهر عفرین را به طور کامل از کنترل کردها خارج کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید