شورای امنیت حملات موشکی حوثی‌ها به سعودی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد، شامگاه چهارشنبه 28 مارس ضمن محکوم کردن حملات موشکی حوثی‌ها به خاک سعودی، نسبت به موارد نقض قطعنامه بین المللی مربوط به منع ارسال سلاح به حوثی‌ها در یمن ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای موج جدید حملات موشکی شبه نظامیان حوثی به سعودی را محکوم کرده و از نقض قطعنامه‌ شماره 2216 مربوط به منع ارسال اسلحه به شبه نظامیان حوثی در یمن شدیدا ابراز نگرانی کرد.

منابع نظامی سعودی می گویند از 6 ژوئن سال 2015 تاکنون 104 موشک بالستیک به سوی حوثی‌ها پرتاب شده است.

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری سعودی دوشنبه 26 مارس در یک کنفرانس خبری قطعات موشک‌های بالستیک منهدم شده حوثی‌ها بر فراز آسمان کشورش را به نمایش گذاشت.

ارتش سعودی اعلام کرد، یگان‌های پدافند هوایی این کشور شامگاه یکشنبه 25 مارس 3 موشک بالستیک پرتاب شده از داخل یمن توسط شبه نظامیان حوثی در آسمان ریاض پایتخت این کشور رهگیری و منهدم کردند.

نیروهای ائتلاف همچنین از سرنگونی موشک‌های بالستیک دیگری، در شهرهای جازان، نجران و خمیس مشیط در جنوب پادشاهی عربی سعودی خبر دادند.

شورای امنیت که شامل 15 عضو دائم و غیر دائم است در بیانیه خود نسبت به تهدیدهای شبه نظامیان حوثی مبنی بر هدف قرار دادن کشورهای دیگری در منطقه، ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، حملات موشکی یکشنبه شب حوثی‎ها به سعودی نشان از افزایش تنش‌ها و رویارویی در منطقه است. این تنش‌ها احتمال وقوع جنگ و بروز «فاجعه انسانی» در جهان را زیاد کرده است.

در این بیانیه آمده است «اعضای شورای امنیت شدیدا نسبت به وخامت اوضاع انسانی در یمن و تاثیر منفی جنگ بر غیر نظامیان در این کشور ابراز نگرانی کردند».

در بیانیه شورای امنیت هیچ گونه اشاره‌ای به نام کشور نقض کننده قطعنامه ممنوعیت ارسال سلاح به یمن، نشده است.

روسیه در ماه فوریه گذشته با استفاده از حق وتو مانع به تصویب رسیدن قطعنامه‎ای محکومیت ایران از سوی شورای امنیت شد.

کشورهای عربی و برخی کشورهای غربی به دلیل نقض قطعنامه 2216 منع ارسال سلاح به حوثی‌ها توسط ایران، خواستار محکوم کردن تهران شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید