روزهای سرنوشت ساز دوما؛ آتش‌بس یا نبرد خونین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه جیش‌الاسلام از گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه که کنترل شهر دوما در منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق پایتخت سوریه را بر عهده دارد، همچنان بر ماندن در این منطقه اصرار می‌کند.

این در حالی است که ذر روزهای گذشته، گمانه‌زنی‌هایی درباره وجود توافق‌هایی میان روسیه و جیش‌الاسلام در رسانه‌ها بازتاب یافت که از احتمال موافقت این گروه با انتقال جنگجویانش به بلندهای قلمون یا درعا حکایت داشت.

این گروه اما تا کنون با کوچ دادن ساکنان منطقه مخالف است و تاکید می‌کند مذاکرات با میانجی‌های روس برای رسیدن به توافقی برای آتش‌بس با نیروهای نظام سوریه، همچنان ادامه دارد.

با این اوضاع، شهر دوما روزهای سرنوشت سازی را سپری می‌کند که به «آرامش پیش از توفان» شباهت دارد. این شهر در انتظار توافقی میان جیش‌الاسلام و روس‌ها است تا برپایه آن، هیچ کدام از ساکنانش ناچار به کوچ نشوند. اما در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، احتمالا دوما، شاهد از سرگیری خشونت خواهد بود. با توجه به تحرکات اخیر ارتش سوریه در تنگ‌تر کردن محاصره دوما، این احتمال بعید به نظر نمی‌رسد.

اکنون جیش‌الاسلام تنها گروهی است که بر ادامه حضور در منطقه غوطه شرقی دمشق تاکید می‌کند. پیش از آن، گروه‌های احرار الشام و فیلق الرحمن که مناطقی دیگر از غوطه را در کنترل داشتند، به توافق‌هایی برای خروج امن جنگوجویانشان به همراه خانواده‌ها و غیرنظامیان داوطلب، از منطقه غوطه به سمت استان ادلب که همچنان در کنترل مخالفان است، دست یافتند.

جنگجویان گروه فیلق الرحمن که غوطه را به مقصد استان ادلب ترک کردند
جنگجویان گروه فیلق الرحمن که غوطه را به مقصد استان ادلب ترک کردند

نظام خود را برای عملیاتی بزرگ آماده می‌کند

نظام سوریه همچنان نیروهایش را در اطراف دوما بسیج کرده و محاصره این شهر را تنگ‌تر می‌کند. نزدیکان بشار اسد رئیس نظام سوریه به خبرگزاری رویترز گفتند که «عملیاتی بزرگ» در پیش است.

حدود 200 هزار غیرنظامی، ساکن شهر دوماه هستند.

یک مقام مسئول نزدیک به نظام سوریه به خبرگزاری رویترز گفت: «اوضاع مرحله حساسی را پشت سر می‌گذارد، ذو روز آینده سرنوشت ساز خواهد بود».

نیروهای نظام سوریه طی عملیاتی که 18 فوریه آغاز کرده بودند، توانستند اکثر منطقه غوطه شرقی دمشق را به کنترل خود درآورند. دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که در حملات شدید هوایی و زمینی نیروهای دولتی سوریه به غوطه شرقی، بیش از 1600 تن کشته شدند.

پیش از آغاز بحران سوریه، بیش از دو میلیون تن در منطقه غوطه شرقی دمشق زندگی می‌کردند. این منطقه، مرکزی صنعتی و تجاری بود و منبع اصلی میوه‌جات، سبزی‌جات و لبنیات پایتخت سوریه به شمار می‌آمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید