ترکیه خواستار خروج فوری مسلحین کُرد از منبج سوریه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکیه از جنگجویان مسلح کُرد مستقر در منطقه منبج و مناطق شرق رود فرات خواست تا فورا این مناطق را ترک کنند در غیر اینصورت ترکیه در اقدام نظامی علیه آنها تردید نخواهد کرد.

به گزارش العربیه به نقل از رسانه‌های ترک، شورای امنیت ملی ترکیه اعلام کرد که جنگجویان مسلح کُرد مستقر در منطقه منبج استان حلب سوریه باید هر چه زودتر این شهر و مناطقی که در شرق رود فرات قرار دارد را ترک کنند، در غیر اینصورت ارتش ترکیه در حمله به آنها درنگ نخواهد کرد.

شورای امنیت ملی ترکیه در ادامه افزود: انتظار می‌رود که دولت عراق مانع از عملیات حزب کارگران کردستان در خاک این کشور و به ویژه در دو منطقه «سنجار» و «قندیل» شود.

شورای امنیت ملی ترکیه تهدید کرد که اگر عراق نتواند مانع از عملیات حزب کارگران کردستان بر علیه ترکیه شود، در آن صورت ترکیه خود علیه آنها وارد عمل شده و در آن مناطق دست به اقدام نظامی خواهد زد.

مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه پیشتر اعلام کرده بود کشورش با ایالات متحده آمریکا به «تفاهم و نه توافق» در خصوص شهر منبج سوریه رسیده است.

چاووش‌اغلو در یک کنفرانس خبری گفت که آنکارا تلاش کرد تا با واشنگتن در زمینه برقراری امنیت در منطقه منبج و پس از عقب‌نشینی یگان‌های مدافع خلق کُرد سوریه از آن، به توافقی برسد.

وی گفت کشورش خواسته تا با آمریکا به فرمولی از تفاهم در ارتباط با منطقه منبج که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، برسد تا این تفاهم به عنوان الگو برای تمام مناطق تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق، به مورد اجرا گذاشته شود.

رجب طیب اردوغان نیز پیشتر گفته بود که آمریکا اگر خواهان همکاری با آنکارا است باید جنگجویان کُرد مسلح سوری را از مناطق شرق رود فرات در سوریه خارج کند.

اردوغان طی سخنرانی در نشست کنگره حزب حاکم عدالت و توسعه در استان «ارض روم» در شمال شرق ترکیه گفت: «ترکیه همچنان از هرگونه پیشنهادی برای همکاری در ارتباط با شهر منبج استقبال می‌کند».

همچنین اردوغان طی سخنانی در شهر آنکارا اعلام کرده بود که پس از اتمام عملیات «شاخه زیتون» در عفرین، اقدام نظامی ترکیه به منبج نیز گسترش خواهد یافت. وی تاکید کرد که پس از این مناطق، ترکیه تمامی مرزهای مشترک خود با سوریه و عراق را نیز پاکسازی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید