بزرگترین پروژه انرژی خورشیدی جهان در سعودی با توان 200 گیگاوات راه‌اندازی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی پادشاهی عربی سعودی با گروه سافت بانک بر سر راه‌اندازی بزرگترین پروژه انرژی خورشیدی جهان در سعودی توافق کرد. براساس این توافق که تا سال 2030 به انجام می‌رسد، پادشاهی عربی سعودی با سرمایه‌گذاری 200 میلیارد دلار، 200 گیگاوات انرژی خورشیدی تولید می‌کند.

بر همین اساس شرکتی برای تولید انرژی خورشیدی در پادشاهی عربی سعودی تاسیس می‌شود که تا سال 2019 دو پروژه 3 و 4.2 گیگاواتی را به سرانجام رسانده و مشغول تولید و توسعه پنل‌های خورشیدی تولید انرژی خورشیدی در سعودی می‌شود.

به گفته ماسایوشی سون، مدیر اجرایی گروه سافت بانک انرژی تولید شده جدید با 400 گیگاوات انرژی ترکیبی جهان ترکیب می‌شود. می‌توان این انرژی را با توان تقریبی برق هسته‌ای که در سال 2016 تولید شد و مقدار آن حدود 390 گیگاوات بود، مقایسه کرد.

ماسایوشی سون گفت که فاز اول این پروژه تولید 7.3 گیگاوات برق خورشیدی است و 5 میلیارد دلار هزینه دارد. یک میلیارد دلار این پروژه را صندوق چشم‌انداز سافت بانک تامین کرده و مابقی از طریق تسهیلات سرمایه‌گذاری پروژه‌ها تامین خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود این پروژه 100 هزار فرصت شغلی جدید در پادشاهی عربی سعودی ایجاد کرده و تولید ناخالص داخلی را سالانه 12 میلیارد دلار افزایش داده و موجب صرفه‌جویی سالانه 40 میلیارد دلار شود.

ماده سیلیکا که به عنوان ماده اولیه در این پروژه به کار می‌رود به شکل مجانی تامین خواهد شد و زنجیره تامین مواد اولیه نیز در سعودی وجود دارد و این موضوع یک ویژگی رقابتی این پروژه خواهد بود. در کنار اکتشاف گاز در پادشاهی عربی سعودی ارزش ذوب سیلیکا را از افزایش خواهد داد.

علیرغم اینکه سعودی یکی از آفتاب‌گیرترین کشورهای جهان است، انرژی خورشیدی در این کشور، درصد اندکی از تولید برق را تشکیل می‌کند. بخش اعظم برق مورد نیاز پادشاهی عربی سعودی در حال حاضر از سوزاندن نفت تولید می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید