العبادی: عراق می‌خواهد در تنش میان آمریکا و ایران بی‌طرف بماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق چهارشنبه 28 مارس اعلام کرد که کشورش می‌خواهد در تنش میان ایالات متحده آمریکا و ایران، بی‌طرف بماند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، العبادی در کنفرانس انرژی که در بغداد پایتخت عراق برگزار شد، گفت که این کشور، خواستار ایجاد «توازن» در روابط خود با واشینگتن و تهران است. او افزود که این سیاست به سود بغداد است.

او تاکید کرد که عراق، خود را از تنش میان ایران و ایالات متحده، دور می‌کند.

العبادی ابراز امیدواری کرد که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج نشود.

برایان هوک مدیر سیاست‌گذاری در وزارت امور خارجه آمریکا، پنجشنبه گذشته گفته بود که کشورش با شرکای اروپایی برای افزودن الحاقیه‌ای به توافق هسته‌ای، مذاکره می‌کند.

به گفته این مقام مسئول آمریکایی، هدف از افزودن الحاقیه، ایجاد موانعی بیشتر برای جلوگیری از تولید اسلحه اتمی توسط ایران و اجبارش به توقف سیاست‌های بی ثبات کننده منطقه است.

او افزود توافق هسته‌ای که سال 2015 حاصل شد، نقص‌های زیادی دارد و نمی‌توان اجازه ادامه آن را به شکل کنونی‌اش داد.

توافق هسته‌ای ژوئیه 2015 میان ایران و گروه 1+5 منعقد شد و یک سال بعد به اجرا درآمد. برپایه این توافق، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران در مدت زمانی مشخص، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size