نخست‌وزیر عراق: از حمله شبه‌نظامیان کُرد به ترکیه جلوگیری می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق گفت که نیروهای مسلح این کشور دستور گرفته‌اند تا جلوی حملات شبه‌نظامیان کُرد به ترکیه را بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنان العبادی سه‌شنبه 27 مارس در گفت‌وگو با بن‌علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه مطرح شد.

بنا بر این گزارش، در بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیری عراق صادر کرد، العبادی در گفت‌وگو با یلدریم گفته است که نیروهای نظامی عراقی دستور گرفته‌اند تا جلوی حملات «شبه‌نظامیان خارجی از مناطق مرزی به ترکیه را بگیرند».

اشاره العبادی به شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه «پ.ک.ک» است که به گفته ترکیه، در مناطقی از کردستان عراق حضور دارند.

العبادی تاکید کرد: «با هرگونه تجاوز به خاک ترکیه از سرزمین‌مان مخالفیم».

دفتر العبادی توضیح داد که دو نخست‌وزیر، اوضاع در مناطق مرزی را در گفت‌وگویی تلفنی، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه دوشنبه گفته بود که مدیر سازمان اطلاعات این کشور، به منظور بحث بر سر عملیات نظامی عراق در منطقه سنجار که در مرز با ترکیه واقع است، با مسولان عراقی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. ترکیه می‌گوید که نیروهای پ.ک.ک در این شهر، پایگاهی نظامی ایجاد کرده‌اند.

اردوغان گفت: «ترکیه هر اقدام لازم را در صورت شکست عملیات نظامی عراق در سنجار انجام خواهد داد».

حزب کارگران کردستان از چند دهه پیش، جنگی مسلحانه علیه دولت ترکیه آغاز کرده است؛ جنگی که جان هزاران تن را گرفته است.

جمعه منابعی در شمال عراق گفتند که حزب پ.گ.گ از سنجار ایزدی نیشین خارج خواهد شد. شبه‌نظامیان این حزب در جنگ علیه شبه‌نظامیان داعش که سنجار را تصرف کرده بود، جای پایی در این شهر پیدا کردند.

ترکیه، اتحادیه اروپاه و آمریکا، حزب کارگردان کردستان (پ.ک.ک) را گروهی تروریستی می‌دانند. شبه‌نظامیان این گروه از چند دهه پیش در سلسله جبال قندیل در شمال عراق در نزدیکی مرزهای ایران، مستقر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید