جنگنده‌های قطری باز هم برای هواپیماهای مسافربری مزاحمت ایجاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علیرغم شکایت امارات متحده عربی از قطر به دلیل مزاحمت دو فروند جنگنده این کشور در تاریخ 15 ژانویه 2018، جنگنده‌های قطری ظهر روز دوشنبه 26 مارس 2018 مجددا راه هواپیماهای مسافربری امارات را سد کرده و برای آنها ایجاد مزاحمت کردند.

اداره‌ کل هوانوردی تجاری امارات متحده عربی اعلام کرد روز دوشنبه 26 مارس دو فروند جنگنده قطری به شکلی خطرناک به دو هواپیمای مسافربری امارات، در آسمان بحرین نزدیک شده و یکی از این دو هواپیما را ناچار به اجرای مانوری سخت برای جلوگیری از برخورد با جنگنده قطری کردند.

اداره‌ کل هوانوردی تجاری امارات متحده عربی این اقدام جنگنده‌های قطر را نادیده‌ گرفتن آشکار سلامت پرواز هواپیماهای مسافربری و حمل و نقل هوایی دانست.

در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر شد آمده که این اولین اقدام تحریک‌آمیز قطر نیست و پیش از آن نیز قطر دو بار دست به اقدامات مشابه زده که به دلیل آنها شکایتی علیه قطر به سازمان بین‌المللی هوانوردی تجاری ارائه شده است.

اداره‌ کل هوانوردی تجاری امارات متحده عربی این اقدام قطر را محکوم و آن را اقدامی غیرمسئولانه علیه هواپیماهایی که در مسیرهای شناخته شده بین‌المللی پرواز می‌کنند، خواند و بر حق امارات برای اتخاذ همه اقداماتی که بر اساس قوانین بین‌المللی پیش‌بینی شده‌اند، تاکید کرد.

پیش از این دولت امارات متحده عربی روز دوشنبه 15 ژانویه 2018 اعلام کرد که جنگنده‌های قطری، برای یک هواپیمای مسافربری متعلق به امارات که در راه منامه پایتخت بحرین بود، مزاحمت ایجاد کردند. هواپیمای اماراتی در مسیر هوایی UP 669 یک پرواز معمولی برنامه‌ریزی شده که همه شروط و معاییر پرواز را داشت، انجام می‌داد ولی جنگنده‌های قطری به فاصله دو مایلی این پرواز نزدیک شدند. این موضوع تیم مراقبت پرواز پادشاهی بحرین را به اتخاذ اقدامات فوری و ضروری برای محافظت از ایمنی پروازها وا داشت.

امارات در بیانیه‌ای که در آن زمان منتشر کرد، اقدام جنگنده‌های قطری را «تهدیدی آشکار برای امنیت پرواز هواپیمایی و نقض توافق‌های بین‌المللی» توصیف کرد. از سوی دیگر، وزارت خارجه قطر، این خبر را تکذیب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید