تنها در قطر؛ تروریست‌ها در مسابقات ورزشی شرکت می‌کنند و جایزه می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

احتمالا قطر تنها جای دنیاست که تروریست‌ها حق مشارکت در مسابقات ورزشی را در آن دارند. یک روز پس از آنکه نام "مبارک محمد بن سعد بن علی العجی" از سوی وزارت کشور قطر در فهرست تروریست‌ها قرار گرفت، او آزادانه در خیابان‌های دوحه در یک مسابقه دوی ماراتن شرکت کرد، برنده شد و از دست مقامات قطری جایزه گرفت.

وزارت کشور قطر روز پنج‌شنبه 22 مارس نام "مبارک محمد بن سعد بن علی العجی" به همراه 18 نفر دیگر را به عنوان افراد تروریست اعلام کرد. العجی از سال 2017 در فهرست تروریسم کشورهای پادشاهی عربی سعودی، جمهوری عربی مصر، امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین قرار دارد.

شگفتی‌ها به حضور یک تروریست در مسابقات ورزشی که از سوی دولت قطر برگزار می‌شود، محدود نیست و شگفت‌آورتر از آن، حضور العجی در شبکه‌های اجتماعی و شادی و سرور او به مناسبت پیروزی در این مسابقات است. صفحه توئیتر مبارک محمد بن سعد بن علی العجی کماکان فعال است.

العجی در توئیتر و صفحه اینستاگرام خود نوشت: «در مسابقات سه‌گانه در سطح ملی که روز جمعه گذشته در موزه اسلامی برگزار شد، شرکت کردم.» تصویر دیگری از او در صفحه اینستاگرامش موجود است که نشان می‌دهد این تروریست تحت تعقیب از سوی کشورهای عربی و نهادهای بین‌المللی روی سکوی اعطای جوایز رفته و جایزه 3 هزار ریالی قطری خود را برای کسب مقام دوم از دست یک مسئول قطری دریافت می‌کند. او همچنین در رشته "فات بایک" به مقام اول رسید و 4 هزار ریال قطری به عنوان جایزه دریافت کرد.

این یک اتفاق بی‌سابقه در تاریخ امنیت جهانی است که کشوری فردی را در فهرست تروریست‌ها قرار دهد، او را به مسابقات ورزشی رسمی دعوت کند، به او جایزه دهد و همزمان او را تحت تعقیب قرار دهد. نکته قابل توجه درباره تروریست ورزشکار قطری شکل ظاهری اوست. او گاهی لباس ملی قطر را به تن می‌کند، گاه لباس ورزشی و گاه لباس نظامی که او را شبیه پیکارجویان القاعده در میادین نبرد می‌کند.

این تروریست قطری پس از آنکه به هسته تروریستی دوحه پیوست، مسئولیت جمع‌آوری کمک‌های مالی از طریق شبکه‌های غیردولتی و تحت پوشش رسمی را بر عهده گرفت. او به همراه حجاج العجمی، تروریست کویتی که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا برای کمک مالی به القاعده در سوریه قرار دارد، اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مالی کرد.

در سال 2013 حجاج العجمی و مبارک محمد العجی کمپینی تحت عنوان " فزعة أهل قطر للشام" (تحرک اهل قطر در دفاع از شام) در قطر به راه انداخته و کمک‌های مردم قطر را برای خرید سلاح برای پیکارجویان در سوریه به کار گرفتند. العجی در این کمپین نقش هماهنگ‌کننده و رابط برای فعالیت‌های العجمی در زمینه جمع‌آوری کمک‌های مالی را بر عهده داشت.

نقش مبارک العجی در حمایت از حجاج العجمی از طریق بررسی توئیت‌های او در سال 2015 به روشنی معلوم می‌شود. این توئیت‌ها همچنین نشان می‌دهد او از سوی نهادهای امنیتی کویت دستگیر و بازجویی شده و از آن کشور به قطر اخراج شده است. او در یکی از این توئیت‌ها نوشته: «خدای را سپاس به دوحه بازگشتیم. خدا را شکر و هر چه خواسته او باشد رخ می‌دهد و تشکر ویژه از سفارت قطر در کویت.»

او همچنین در توئیت دیگری درباره دلایل بازداشتش در کویت نوشته: «تحقیق درباره برخی امور مربوط به شیخ حجاج عجمی و جمع‌آوری کمک‌ها. خدا را برای همه چیز شکر.»

این تروریست ورزشکار قطری از شبکه‌های اجتماعی برای تشویق و تایید القاعده و اسامه بن لادن، رهبر پیش آن استفاده کرده و حوادث 11 سپتامبر را تبریک گفته است. او در آگوست 2013 به همراه حجاج العجمی به سوریه رفت و با شرکت در نبردها از سازمان القاعده دفاع کرد. در یکی از تصاویر او همان لباسی را بر تن دارد که پیکارجویان القاعده به تن می‌کنند. او که در این تصویر اسلحه‌ای نیز در کنار خود دارد، بلافاصله پس از بازگشت، به نیروهای مسلح قطر پیوست. از سال 2015 او به عنوان مسئول آموزشی در یک مرکز آموزش کودکان در دوحه مشغول به کار شد و چندین سخنرانی افراد تندرو و همکاران القاعده از جمله وجدی غنیم و حجاج العجمی را میزبانی کرد.

براساس تصاویر منتشر شده در صفحه اینستاگرام مبارک محمد بن سعد بن علی العجی، او در سال 2017 از سوی موسسه راف قطر که در فهرست نهادهای تروریستی جای دارد، تحت عنوان "معلم مهربانی" مورد تکریم قرار گرفت و از فعالیت‌هایش در برنامه "بشائر الرحمة" (مژده‌های رحمت) برای جمع‌آوری اموال با هدف ارسال آنها به سازمان‌های تندرو، تقدیر شد. یکی از افرادی که از مبارک العجی تقدیر کرده، به او گفته بود: «این افتخار مبارکت باد، ما ملت و حکومت [قطر] به همراه تو خواهیم بود، ای عزیز.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید