پشت پرده توطئه‌های سری قطر با حوثی‌ها برای آسیب زدن به سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز به روز رهبری قطر، اتهام‌های مطرح شده علیه خود مبنی بر داشتن روابط ریشه‌دار با شبه‎‌نظامیان حوثی در یمن را بیش از پیش اثبات می‌کند؛ روابطی که اخیرا آغاز نشد بلکه به حدود دو دهه پیش باز می‌گردد.

حادثه اخیر در رهگیری و انهدام موشک‌های بالستیک شلیک شده توسط شبه‌نظامیان حوثی به سوی ریاض پایتخت سعودی، نشانه آشکار دیگری در این زمینه بود. یک شبکه خبری وابسته به قطر، با میزبانی از یکی از رهبران حوثی‌ها هم‌زمان با انهدام این موشک‌ها، دیدگاه‌های این گروه شبه‌‌نظامی را رسانه‌ای کرد تا بدین ترتیب، از زبان او، دیدگاه‌های خود را مطرح کند.

روابط سری میان قطر و شبه‌نظامیان حوثی، اوایل قرن جدید میلادی یعنی حدود 18 سال پیش آغاز شد. به طور مشخص، این روابط پس از امضای توافق‌نامه مرزی میان سعودی و یمن زاده شد تا پس از آن، حمایت از بدرالدین الحوثی، بزرگ خواندان حوثی‌ها در آن هنگام آغاز شود؛ کسی که بعدها کشته شد.

حمایت سری قطر از این گروه به مدت هفت سال ادامه یافت. سال 2007، صعده خاستگاه حوثی‌ها، میزبان یک هیئت اطلاعاتی قطری بود.

بهانه این میزبانی هم میانجی‌گری میان شبه‌نظامیان حوثی و دولن یمن در جنگی بود که میان دو طرف دایر بود. بعدها مشخص شد که هدف قطر، فرصت سازی برای حوثی‌ها بود تا با کمک حزب‌الله و ایران، صفوف خود را باز سازی کنند.

رهبری قطر سعی کرد تا از روابط خود با حوثی‌ها برای آسیب زدن به سعودی استفاده کند تا بعدها به همراه ایران، چوبی لای چرخ ابتکار عمل خلیجی باشد؛ ابتکار عملی که سال 2011 به منظور پایان دادن به بحران داخلی یمن ارائه شد؛ ابتکار عملی که با وجود کسب تایید بین‌المللی، قطر از مشارکت در آن خودداری کرد. از آن زمان قطر با پشتیبانی مالی و رسانه‌ای، در زمینه شکست هر تلاش سیاسی که جلوی نفوذ حوثی‌ها و ضرر زدن به امنیت مرزهای جنوبی سعودی را می‌گیرد، گام برداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید