شهرداری امارت دبی زباله‌ها را به انرژی پاک الکتریکی تبدیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امارت دبی با راه اندازی یک پروژه جدید، برای اولین بار موفق شد تا با استفاده از تکنولوژی «هوش مصنوعی» زباله‌های شهر را به انرژی پاک الکتریکی تبدیل کند.

این پروژه که ضایعات مواد مصرفی و زباله‌های شهر را به منبع انرژی تبدیل می‎کند نه تنها جهشی کیفی در راستای تلاش امارت دبی برای دستیابی به انرژی پایدار و کاهش وابستگی به منابع انرژی سنتی به شمار می رود، بلکه میزان تولید برق را توسعه می دهد.

پروژه « WESTNISER » که در چارچوب ابتکار «دبی 10x» راه‌اندازی شده است با هدف دستیابی به انرژی پایدار از طریق تبدیل زباله‌های شهر به یک منبع انرژی، بدون نیاز به روش های حمل و نقل سنتی طراحی شده است . این پروژه از تلاش‌های شهرداری دبی برای رفع چالش‌های آینده جهت مدیریت «مشکل زباله‌ها» پشتیبانی می‌کند.

داوود عبدالرحمن الهاجری، مدیر کل شهرداری دبی در این زمینه گفت:«این پروژه تحولی جدید در جهت ارتقاء موقعیت شهر دبی به شمار می‌رود به طوری که رتبه اول را در میان شهرهای تمیز در جهان کسب خواهد کرد».

وی گفت:«با توجه به اینکه بار مسئولیت این پروژه مهم بر دوش شهرداری دبی گذاشته شده است، مدیریت شهرداری این امارت در برابر یک چالش حقیقی قرار گرفته‌ است. زیرا پروژه استفاده از تکنولوژی «هوش مصنوعی» برای تبدیل زباله‌ها به انرژی پایدار، برای اولین بار در دنیا در شهر دبی کلید می‌خورد».

پروژه شهرداری دبی، با استفاده از تکنولوژی و فناوری «هوش مصنوعی» ابتدا عملیات جدا سازی زباله‌های جامد از دیگر زباله‌های را که بوسیله دستگاه صورت می گیرد انجام و سپس درجه حرارت را بر زباله افزایش می‌دهد تا به تجزیه عناصر شیمیایی از مواد طبیعی دوست محیط زیست منجر شود و آنگاه این مواد به تولید انرژی تمیز برق تبدیل می‌شود.

این دستگاهها به طور غیرمتمرکز در ساختمان‌ها و محله‌های مسکونی نصب می شوند و زباله‌ها را به انرژی تبدیل خواهند کرد.

این پروژه 7560 متر مکعب زمین که برای انبار زباله‌ها بکار می‌رفت را در استفاده‌های دیگری قرار خواهد داد. همچنین 3850 کامیون زباله کشی که خود در آلودگی هوا موثرند از دایره خدمات خارج می‌‍‌‌شوند .

این پروژه همچنین 17500 تن از مواد پلاستیکی را بازیافت و مورد استفاده مجدد قرار خواهد گرفت. پروژه در مجموع سالانه 3.5 میلیون تن از زباله‌ها را به انرژی برق تبدیل خواهد کرد.

علاو بر این مزایا پروژه هزینه مالی مدیریت زباله شهر دبی را به مبلغ 2.3 میلیون درهم کاهش خواهد می دهد و 2.3 میلیون درهم از هزینه مالی شهرداری دبی را کم خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید