بریتانیا از ایران خواست به مسلح کردن حوثی‌ها پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بریتانیا یکشنبه 25 مار از ایران خواست از ارسال اسلحه به شبه‌نظامیان حوثی در یمن دست کشیده و به جای آن، از نفوذ خود برای پایان دادن به تنش دایر در این کشور استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بوریس جانسون و بیلی مورددولت وزرای امور خارجه و توسعه بین‌المللی بریتانیا، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت گذشت سه سال از آغاز عملیات ائتلاف عربی به رهبری سعودی به منظور حمایت از دولت قانونی در یمن تاکید کردند: «ایران اگر در تعهدش در حمایت از راه‌حل سیاسی در یمن صادق باشد، همانگونه که به طور علنی اعلام کرده، باید از ارسال اسلحه‌ای که دوره تنش را طولانی‌تر، بحران‌های منطقه‌ای را تشدید و امنیت و ثبات بین‌المللی را تهدید می‌کند، دست بردارد».

دو وزیر در بیانیه خود افزودند: «برای ما سوال است که چرا ایران، به جای استفاده از نفوذش برای پایان دادن به تنش به گونه‌ای که به سود مردم یمن باشد، هزینه بالایی در کشوری می‌کند که با آن ارتباط یا منافع تاریخی حقیقی ندارد».

دو وزیر بریتانیایی تاکید کردند: «ما از تلاش‌های ائتلاف عربی به رهبری سعودی برای بازگرداندن مشروعیت در یمن برپایه قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمایت می‌کنیم».

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی تاکید کردند که ایران مانع رسیدن موشک‌های بالستیک به حوثی‌ها نمی‌شود. این کارشناسان اما نتوانستند کانال‌هایی را مشخص کنند که از طریق آن، موشک‌ها به حوثی‌ها رسانده شده است.

در حالی که غرب این گزارش را دلیلی بر دست داشتن تهران در مسلح سازی حوثی‌ها دانست، روسیه تاکید کرد که گزارش سازمان ملل متحد، دلیلی برای دست‌داشتن مستقیم نظام ایران در رساندن موشک ندارد.

تهران بارها اتهام‌های غرب مبنی بر مسلح سازی حوثی‌ها را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید