اولین گروه از مخالفان مسلح و غیرنظامیان از غوطه شرقی به ادلب منتقل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، روز جمعه 23 مارس اعلام کرد اولین اتوبوس‌ حامل شماری از مخالفان مسلح و اهالی غیرنظامی غوطه شرقی، شامگاه روز پنجشنبه از حرستا در نزدیکی دمشق که تحت کنترل مخالفان سوری بود، به ادلب در شمال غربی سوریه رسیدند.

روز سه‌شنبه تعداد 1580 تن از غوطه شرقی که 400 تن از آنان را جنگجویان مسلح تشکیل می‌دهند، به عنوان اولین گروه از غوطه شرقی به ادلب انتقال داده شدند.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در منطقه «قلعه مضیق» که نقطه نقل و انتقال میان مناطق تحت کنترل نیروهای رژیم و مناطق تحت کنترل جناح‌های مسلح مخالف اسد، گفت که اتوبوس‌هایی در منطقه مشاهده می‌شوند که در حال انتقال جنگنجویان و غیرنظامیان هستند.

اتوبوس‌های صلیب سرخ روز پنجشنبه شماری از شبه‌نظامیان گروه «احرار الشام» و غیرنظامیان را از غوطه شرقی در نزدیکی دمشق به سوی شمال غربی سوریه انتقال داد.

خبرگزاری رسمی سوریه نیز این رویداد را پوشش داد و گزارشی از انتقال مسلحین از غوطه شرقی و حرستا به ادلب را تایید کرد.

منابع سوری روز گذشته اعلام کردند، شماری از جنگجویان مسلح مخالف اسد که در «حرستا» هستند قرار است منطقه را به قصد ادلب در شمال سوریه ترک کنند. اجرای توافق انتقال مخالفان مسلح و غیرنظامیان با نظارت و ضمانت روسیه انجام می‌گیرد.

در متن توافقی که سخنگوی گروه «احرار الشام» آن را منتشر کرده، بندهای توافق میان مخالفان مسلح در حرستا و نیروهای اسد درج شده است.
در مقدمه متن منتشر شده آمده است که توافق شد تا جنگجویان مخالف اسد با اسلحه خود منطقه حرستا را به سوی شمال سوریه ترک کنند.
در بندهای توافق آمده است:

1: غیرنظامیانی که مایل به نرک منطقه باشند امکان خروج امن از منطقه با ضمانت روسیه برای آنها فراهم می‌شود.

2: به اهالی منطقه که خواستار ماندن در منطقه هستند تضمین داده می‌شود کسی آن‌ها را از منطقه‌شان بیرون نخواهد راند و نیروهای اسد و روسیه به آن‌ها تعدی نخواهند کرد.

3: تشكيل کمیته‌ای مشترک از اهالی ساکن حرستا و خارج آن برای حل امور بازداشت‌شدگان و برطرف کردن نیازهای آنان.

4: طبق توافق به عمل آمده، تعداد 6 تن از خانواده‌های جنگجویان مسلح نیز از شهر خارج و به مناطق امن دیگری خواهند رفت.

طبق گزارش رسانه‌های نزدیک به نظام اسد حدود 1500 مخالف مسلح از شهرک حرستا خارج خواهند شد.

وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرده بود که بیش از 300 تن از جنگجویان مسلح مخالف اسد عملا از حرستا خارج شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید