الجبیر ایران را منبع تروریسم دانست و از رویکردهای منطقه‌ایش شدیدا انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر، وزیر خارجه #پادشاهی_عربی_سعودی، در واشنگتن #ایران را منبع تروریسم خواند و گفت که این کشور از زمان انقلاب سال 1357 و با روی کار آمدن رژیم ایدئولوژیک فرقه‌گرا در این کشور، همواره در تعامل با دیگران سر ناسازگاری داشته و همیشه برای همسایگان، کشورهای منطقه و جهان مایه درد و رنج بوده است.

به گزارش العربیه، #عادل_الجبیر وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی که در سفری رسمی به واشنگتن، #شاهزاده_محمد_بن_سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد این کشور را همراهی می‌کند، شامگاه پنج‌شنبه 22 مارس با سخنرانی در #بنیاد_بروکینگز، با تاکید بر دوره همکاری‌های #ایالات_متحده_آمریکا و #پادشاهی_عربی_سعودی در زمینه مبارزه با تروریسم، گفت: «چندین دهه است که همکاری‌های امنیتی و نظامی پادشاهی عربی سعودی با ایالات متحده آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم ادامه دارد».

الجبیر در ادامه افزود: «هم اکنون منطقه ما با چالش‌هایی جدی مواجه است، از جمله در عراق و سوریه و نیز ضرورت حمایت از دولت قانونی یمن».

در ارتباط با ایران، وزیر خارجه سعودی گفت: «در تلاش برای کنترل آن هستیم و در صورت عقب‌نشینی واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران، گزینه‌های دیگری برای برخورد با این کشور پیش‌رو خواهیم داشت».

الجبیر ضمن انتقاد شدید از رویکردهای ایران در منطقه گفت: «ایران منبع تروریسم است، به سیاست‌های مداخله‌جویانه و توسعه‌طلبانه خود در منطقه ادامه داده و همواره قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و هیچ‌گونه احترام و ارزشی برای اصول حسن هم‌جواری قائل نیست».

وی در ادامه سخنرانانش گفت: «از آغاز #انقلاب_ایران در سال 1979 (1357) تاکنون همواره ما از دست این کشور رنج و درد کشیده‌ایم، یعنی از زمانی که آنها اعلام کردند که عهده‌دار رهبریت و مسئولیت هر فرد شیعی در جهان هستند، اما علی‌رغم تمام این رویکردها ما دست دوستی به سوی ایران دراز کردیم اما در عوض با موجی از رویکردهای ویرانگر مواجه شدیم. به همین خاطر است که #تهران باید مسئولیت رفتارهایش و مخالفت‌هایش با قوانین شورای امنیت و قطعنامه‌های آن را تحمل کند.»

در رابطه با #توافق_هسته_‌ای ایران با غرب، #عادل_الجبیر آن را به ویژه در ارتباط با مکانیسم‌های بازرسی و روند تفتیش، دارای نقص‌ها و اشکالاتی دانست و گفت که توافق هسته‌ای مشکل ایران را حل نخواهد کرد.

در مورد #بحران_سوریه نیز، تحولات آن را فاجعه‌ای حقیقی و هولناک توصیف کرد که زندگی میلیون‌ها انسان را تحت الشعاع قرار داده است و گفت که راه حل بحران در سوریه باید راه‌ حل سیاسی باشد.

وی در ادامه با تاکید بر راه حل سیاسی برای برون رفت از #بحران_سوریه، نفوذ تهران و حضور #شبه_‌نظامیان_شیعه مورد حمایت ایران در سوریه را مانعی بر سر راه رسیدن به راه حل سیاسی در این کشور دانست.

وی در ارتباط با اوضاع #یمن، تاکید کرد که گزینه جنگ، انتخاب کشورش برای تعامل با #بحران_یمن نبوده است، بلکه این گزینه (جنگ یمن) بر سعودی تحمیل شده است. وی در ادامه گفت این #شبه‌_نظامیان_حوثی مورد حمایت ایران هستند که روند سیاسی در یمن را با انجام کودتا متوقف کرده و جنگ را تحمیل کردند.

همچنین #عادل_الجبیر بر این امر تاکید کرد که جز از طریق بازگشت به روند سیاسی، #بحران_یمن قابل حل نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید