سعودی: محمد بن سلمان و ترامپ اقدام‌های آمریکا برای مقابله با ایران را به بحث گذاشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد این کشور و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در دیدارشان که روز سه‌شنبه 20 مارس صورت گفت، درباره اقدام‌های آمریکا به منظور مقابله با ایران، گفت‌وگو کردند.

این بیانیه بر اهمیت دیدار شاهزاده محمد بن سلمان و دونالد ترامپ در کاخ سفید، تاکید کرد.

بنا بر این بیانیه، دو طرف بار دیگر بر پایبندی‌شان به روابط دوستانه تاریخی و شراکت استراتژیک میان دو کشور تاکید کردند.

این بیانیه افزوده است که ترامپ از ولی‌عهد به خاطر تلاش‌های سعودی در برقراری صلح، امنیت و ثبات در منطقه تشکر و بار دیگر بر پایبندی ایالات متحده به امنیت و ثبات سعودی، تاکید کرد.

این بیانیه ادامه داده است که شاهزاده محمد بن سلمان هم از ترامپ به خاطر رهبری تلاش‌های جاری برای مقابله با «تاثیر ویرانگر ایران در خاورمیانه و شکست داعش» توسط ایالات متحده آمریکا، تشکر کرد.

بنا بر این بیانیه، ولی‌عهد سعودی و رئیس‌جمهوری آمریکا، بر سر انعقاد قراردادهای تجاری و ایجاد فرصت‌های شغلی برای دو طرف به گونه‌ای که در موفقیت برنامه اصلاح اقتصادی سعودی و دورنمای 2030 موثر باشد، توافق کردند.

دو طرف همچنین تحولات منطقه و امنیت آن را به بحث گذاشتند و تاکید کردند که نظام ایران و نیروهای سپاه پاسدارانش، مسئول نا امنی و بی ثباتی در منطقه هستند.

درباره یمن هم رئیس‌جمهوری آمریکا و ولی‌عهد سعودی، تهدیدی که حوثی‌ها با کمک سپاه پاسداران ایران برای منطقه ایجاد می‌کنند را مورد بحث و بررسی قرار دادند و متعهد به مقابله با این تهدید شدند.

دو طرف همچنین توافق کردند که راه حل سیاسی، برای تحقق خواسته‌های مردم یمن برپایه قطع‌نامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد و ابتکار عمل خلیج، ضروری است.

رئیس‌جمهوری آمریکا و ولی‌عهد سعودی، بر شراکت آمریکایی-سعودی در مقابله با تندروی و تروریسم هم تاکید کردند.

شاهزاده محمد بن سلمان، سفر رسمی خود به آمریکا را که حدود سه هفته به طول خواهد انجامید، سه‌شنبه آغاز کرد. او قرار است پس از دیدار با مقام‌های آمریکایی در واشینگتن، طی سفر به تعدادی از شهرهای آمریکایی، دیدارهایی با مسئولان در بخش‌های اقتصادی، انرژی و تکنولوژی هم داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید