اسرائیل رسما به بمباران پایگاه هسته‌ای سوریه در سال 2007 اذعان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل برای نخستین بار چهارشنبه 21 مارس به طور رسمی، به بمباران پایگاهی در سوریه اذعان کرد که گمان می‌رود نیروگاه هسته‌ای بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرد، تاکید کرد که در این عملیات «تهدید بزرگی که متوجه اسرائیل و منطقه بود از میان برداشته شد». این بیانیه همچنین تاکید کرد که این عملیات «حاوی پیامی برای دیگران بود».

این اعلام پس از پایان فرمان نظامی 10 ساله‌ای صورت می‌گیرد که هر مسئول اسرائیلی را از سخن گفتن درباره این عملیات منع می‌کرد؛ عملیاتی که «خارج از صندوق» نام گرفته است.

پس از این بیانیه ارتش اسرائیل، اسنادی منتشر شد که شامل عکس و فیلمی ویدیویی از کابین خلبان هواپیما لحظه حمله هوایی می‌شود؛ حمله‌ای که در آن بزرگترین پایگاه صحرایی در نزدیکی دیرالزور در عمق 480 کیلومتری سوریه، منهدم شد.

گادی ایزنکوت فرمانده ارتش اسرائیل، در بیانیه‌ خود تاکید کرد: «حمله به پایگاه هسته‌ای سوریه در سال 2007 حاوی این پیام است که اسرائیل، اجازه ساخت توانایی‌هایی را نخواهد داد که موجودیتش را تهدید کند».

ایزنکوت افزود: «این پیام ما در سال 2007 بود و پیام ما برای امروز، آینده نزدیک و دور باقی خواهد ماند».

از سویی اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل هم در بیانیه‌ای اظهار داشت: «همه منطقه باید از این حمله، درس بگیرد».

لیبرمن افزود: «انگیزه‌های دشمنانمان در سال‌های اخیر رشد یافت اما توان نیروهای دفاع اسرائیل هم بیشتر شد». او تاکید کرد: «همگان در خاورمیانه برای درک این معادله باید تلاش کنند».

تصمیم اسرائیل برای اذعان به این حمله پس از آن روی داد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل طی ماه‌های گذشته، از ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی خواسته بود، اقدام‌هایی قاطع در برابر ایران و متحدش یعنی نظام سوریه، اتخاذ کنند.

نتانیاهو بارها هشدار داده که اسرائیل، اجازه دست‌یابی ایران به سلاح اتمی را «نه اکنون، نه 10 سال بعد و نه هیچ زمان دیگری» نخواهد داد. او افزود که اسرائیل اجازه برپایی کارخانه‌های ساخت موشک نخواهد داد که می‌تواند امنیتش را تهدید کند یا برای شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان که از سوی ایران پشتیبانی می‌شوند، جنگ‌افزار فراهم کند، نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید