نخستین توافق برای خروج جنگجویان مخالف از غوطه دمشق با میانجی‌گری روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز چهارشنبه 21 مارس به نقل از منابعی در اپوزیسیون سوریه گزارش داد که با میانجی‌گری روسیه، توافقی برای خروج جنگجویان مخالف دولت سوریه از شهرکی در غوطه شرقی و انتقال آن‌ها به استان ادلب در شمال غرب کشور که در کنترل مخالفان قرار دارد، منعقد شد.

این نخستین توافق از این نوع در آخرین پایگاه مخالفان حکومت سوریه در حومه دمشق پایتخت این کشور به شمار می‌آید.

منابع مخالفان گفتند جنگجویان گروه احرار الشام که کنترل شهرک محاصره شده حرستا را در دست دارند، به توافقی دست یافتند که برپایه آن، با زمین گذاشتن اسلحه، گذرگاهی امن از مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی برایشان ایجاد شود تا راه از آن به ادلب منتقل شوند. کسانی هم که برپایه شرط‌های آشتی محلی با نظام سوریه، تمایل به ماندن دارند، مشمول عفو می‌شوند.

نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان متحدش، حدود 70 درصد از مناطق واقع تحت کنترل مخالفان در منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق را، باز پس گرفتند. این در حالی است که در پی حملات هوایی و زمینی به این منطقه که از چند هفته پیش ادامه دارد، هزاران غیر نظامی فرار کردند.

نیروهای امدادی و دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گویند، حمله‌ای که نیروهای دولتی سوریه ماه گذشته با پشتیبانی هوایی روسیه آغاز کرده بود، به کشته شدن صدها تن انجامید که اکثر آن‌ها غیر نظامی هستند.

هفته گذشته دولت سوریه ضرب الاجلی برای خروج جنگجویان اپوزیسیون از حرستا تعیین کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید