وزیر خارجه سعودی: توافق هسته‌ای ایران معیوب است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی با توصیف روابط سعودی و آمریکا به «تاریخی»، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران، آن را «معیوب» خواند. سخنان الجبیر، دوشنبه 19 مارس، یک روز پیش از دیدار شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واشینگتن ایراد شده است.

عادل الجبیر در سلسله توئیت‌هایی بر روی شبکه اجتماعی توئیتر، با اشاره به سفر شاهزاده محمد بن سلمان به آمریکا نوشت: «روابط سعودی-آمریکایی، روابطی تاریخی و استراتژیک است که به 8 دهه پیش باز می‌گردد. این روابط بر احترام متقابل، منافع دو جانبه و مشورت مستمر درباره بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استوار است».او افزود: «قرار است سفر ولی‌عهد سعودی به آمریکا، به توسعه همکاری استراتژیک میان دو کشور دوست بیانجامد. همچنین افق‌های جدیدی برای همکاری مشترک بگشاید به گونه‌ای که سود آن به دو کشور و دو ملت دوست بازگردد».

درباره برنامه سفر ولی‌عهد سعودی اظهار داشت: «شاهزاده محمد بن سلمان با مسئولانی در شرکت‌های نفت و گاز در هیوستن دیدار خواهد کرد. او در شرکت‌های گوگل، اپل و لوکهید مارتن هم دیدارهایی برگزار خواهد کرد. در همایش بازرگانان سعودی-آمریکایی در نیویورک مشارکت خواهد کرد و با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم دیدار خواهد کرد».

سفارت سعودی در واشینگتن دوشنبه اعلام کرد که ولی‌عهد سعودی، در سفر سه‌هفته‌ای‌اش به ایالات متحده، پس از دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در روز سه‌شنبه، به شماری از شهرهای آمریکا خواهد رفت.

این بیانیه توضیح داد که شاهزاده محمد بن سلمان (32 ساله)، شنبه به بوستون خواهد رفت و پس از آن، 26 مارس با مسئولان آلمانی در نیویورک دیدار خواهد کرد. این دیدار با اقدام‌های شرکت نفت آرامکو سعودی برای ارائه سهام خود در بازار بورس، هم‌زمان خواهد بود.

توافق هسته‌ای ایران معیوب است

از سوی دیگر، الجبیر دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در واشینگتن، توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را «توافقی معیوب» توصیف کرد.

وزیر امور خارجه سعودی، با انتقاد از سیاست‌های «بی ثبات کننده» ایران در منطقه، گفت: «از چند سال پیش خواستار اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری علیه ایران بودیم». او افزود: «به دنبال راه‌هایی هستیم تا بتوانیم با رفتارهای شرم‌آور ایران در منطقه مقابله کنیم». او همچنین از پشتیبانی ایران از گروه شبه‌نظامی حوثی در یمن و همچنین حمایتش از نظام بشار اسد در سوریه، انتقاد کرد.

توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان)، 16 ژوئیه 2015 حاصل شد و یک سال بعد به اجرا در آمد. برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تعلیق درآمد.

ترامپ از ابتدا مخالف توافق هسته‌ای بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکامنعقد شد و و آن را بدترین توافق ممکن نامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید