تصویری...تخریب مجسمه کاوه آهنگر در عفرین توسط متحدان ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای ترکیه و سوری‌های متحدش روز یکشنبه 18 مارس شهر عفرین در شمال غربی سوریه را درپی عملیاتی نظامی که نام "شاخه زیتون" بر آن نهاده شده به کنترل کامل خود درآوردند. این عملیات از دو ماه پیش علیه جنگجویان کُرد آغاز شده است.

در همین حال مرکز رسانه‌ای عفرین اعلام کرد، نیروهایی که از حمایت ترکیه برخوردار بودند مجسمه‌ "کاوه آهنگر" را سمبلی تاریخی برای کُردها است در مرکز شهر عفرین تخریب کردند.

مرکز رسانه‌ای عفرین تخریب مجمسه کاوه آهنگر را اقدامی علیه فرهنگ و تاریخ کُردها توصیف کرد.

کاوه یکی از قهرمانان اساطیری شاهنامه ابوالقاسم فردوسی شاعر فارسی‌گوی است. بر اساس برخی منابع، کاوه در اسطوره‌های باستانی آهنگری از اصفهان بود و به روایت فردوسی کاوه به کمک فریدون در جنگ با ضحاک "آژی‌دهاک" رفت و او را پس از 800 سال پادشاهی بر ایران شکست داد. اما هیچکدام از متون اوستایی و پهلوی نامی از کاوه نبرده است.

بر اساس بیانیه‌های ارتش ترکیه و مخالفان مسلح سوری متحد آنکارا، شهر عفرین در شمال غرب سوریه، روز گذشته به طور کامل تحت کنترل آنها درآمد.

عملیات موسوم به «شاخه زیتون» در عفرین، از حدود 8 هفته پیش برای اخراج «یگان‌های مدافع خلق» که اکثرا از شبه‌نظامیان کُرد تشکیل می‌شود، آغاز شد.

در همین حال، «یگان‌های مدافع خلق» روز گذشته طی بیانیه‌ای تأکید کردند که در هر فرصتی، ارتش ترکیه و مخالفان سوری مستقر در عفرین را مورد هدف قرار خواهند داد.

اداره محلی متشکل از کُردها در عفرین طی بیانیه‌ای گفته است:«نیروهای ما در عفرین کابوسی برای ارتش ترکیه خواهند بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size