بغداد پرداخت حقوق کارمندان و نیروهای امنیتی کردستان را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز دوشنبه 19 مارس 2018 بیانیه‌ای طی بیانیه اعلام کرد که بغداد قانون پرداخت حقوق کارمندان و نیروهای امنیتی منطقه کردستان را تصویب کرد.

اختلاف در باره مقدار بوجه اقلیم کردستان عراق پس از تصویب آن توسط پارلمان عراق آغاز شد. نمایندگان کرد در پارلمان می‌گویند بودجه در نظر گرفته شده از سوی بغداد برای اقلیم کردستان قادر به پرداخت حقوق کارکنان و نیروهای امنیتی این اقلیم نیست .

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، وعده داده است که تا پیش از تعطیلات نوروزی مشکلات مربوط به حقوق کارمندان فرودگاه ها و دیگر مراگز حکومت اقلیم را حل کند.

العبادی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مشکل اصلی در پرداخت حقوق کارکنان منطقه کردستان این است که کارکنان اقلیم از بقیه کارکنان عراق جدا شده بودند، بنابراین هیچ گونه اطلاعاتی در مورد آنها یا تعداد آنها نداشتیم ».

حقوق کارمندان و نیروهای امنیتی اقلیم کردستان پس از بروز اختلاف میان دولت مرکزی و اقلیم در باره صادرات نفت آغاز شد.

بغداد در زمان نخست وزیری نوری المالکی پس از اختلاف نظر در رابطه با دریافت درآمد فروش نفت چاه‌های نفتی واقع شده در اقلیم کردستان، کمک‌های مالی به این منطقه را قطع کرد.

به دنبال افزایش این اختلافات مالکی دستور داد تا کمک‌های مالی برای پرداخت حقوق کارمندان دولتی و پیشمرگه‌های کردستان قطع شود.

پس از کنار رفتن مالکی و آغاز دوره نخست وزیری العبادی روابط میان اقلیم و بغداد بهبود یافت اما بعد از تلاش مسعود بارزانی برای برگزاری رفراندم استقلال کردستان بار دیگر روابط اقلیم با بغداد تیره شد.

مقامات کرد اقلیم می گویند درگیری‌های سه سال گذشته با داعش هزینه‌های زیادی برای اقلیم کردستان به همراه داشته به طوری که این اقلیم را با مشکلات مالی بسیاری رو‌به‌رو کرده است.

مشکلات مالی اقلیم با کنترل نیرو‌های عراقی بر منطقه نفتی کرکوک چند برابر شده و اکنون مقام‌های این منطقه توان پرداخت حقوق به کارمندان خود را ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید