نصر الحریری خواستار خروج «یگان‌های مدافع خلق کرد» از عفرین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نصر الحریری، رئیس هیأت عالی مذاکرات سوریه از یگان‌های مدافع خلق (کُرد) خواست تا برای حفظ جان غیر نظامیان از منطقۀ عفرین در شمال سوریه خارج شوند.

نصر الحریری، رئیس هیأت عالی مذاکرات سوریه شنبه 17 مارس در یک کنفرانس خبری در ریاض پایتخت پادشاهی عربی سعودی از حزب اتحاد دمکراتیک سوریه و شاخه نظامی آن موسوم به یگان های مدافع خلق خواست تا از شهر عفرین خارج شوند.

شهر عفرین واقع در شمال غربی سوریه در حال حاضر شاهد عملیات نظامی گسترده و کشته شدن دهها غیر نظامی و آوراگی هزاران تن از آنها است.

الحریری با اعلام این که تاکنون هیچ گونه دعوتی از هیأت عالی مذاکرات برای مشارکت در دور جدید مذاکرات آستانه به عمل نیآمده است، گفت: « بدون اجرایی کردن مفاد بیانیۀ ژنو رسیدن به هر گونه راه حل سیاسی غیر ممکن است».

الحریری در ادامه از جامعه بین الملل خواست تا به فشار خود برای فعال سازی روند سیاسی ادامه دهد.

وی همچنین کاربرد سلاح شیمیایی بر علیه غیر نظامیان در سوریه را « جنایتی بزرگ» دانست و موارد نقض حقوق بشر و جنایت های جنگی اعمال شده بر علیه مردم کشورش را «هولناک» توصیف کرد.

الحریری گفت مواضع و کارشکنی های رژیم سوریه جامعه بین المللی را از رسیدن به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران و نیز ایجاد آتش بس و کمک و امدادرسانی به مردم سوریه بازداشته است و هر گونه تلاش در این زمینه ها را ناممکن ساخته است.

الحریری ایران، روسیه و رژیم بشار الاسد را به نقض قطعنامه های بین المللی درباره آتش بس در سوریه متهم ساخت و گفت که ماموریت شورای امنیت سازمان ملل متحد در اجرایی کردن مفاد قطعنامه 2401 در مورد سوریه در نتیجه همین رویکردهای کارشکنانه با شکست مواجه شد.

نصر الحریری رژیم اسد و حمایت کنندگان آن را در ارتباط با جنایت های جنگی در سوریه متهم ساخته و مسئول دانست.

همچنین الحریری از موضع نظاره گر جامعه ملل در قبال بحران سوریه به شدت انتقاد کرد و آن را به علت ناتوانی در حل بحران مسئول دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید