فرانسه: احتمال دارد به تنهایی سوریه را بمباران کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال فرانسوا لو کوانتر، رئیس‌ ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه روز جمعه 16 مارس 2018 اعلام کرد در صورتی که سوریه خط قرمز مشخص شده توسط امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه را زیر پا گذاشته از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، فرانسه به تنهایی می‌تواند سوریه را بمباران کند.

لو کوانتر به شبکه "اوروپ 1" گفت: «می‌توانید تصور کنید که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری چنین خط قرمزی را مشخص نمی‌کرد و چنین سخنانی نمی‌گفت، اگر نمی‌دانست که ابزارهای اجرای چنین تهدیدی را داریم.»

او در ادامه گفت: «اجازه دهید جزئیات برنامه‌ای که به رئیس‌جمهوری تقدیم می‌کنیم را نگویم.»

در ماه می 2017 رئیس‌جمهوری فرانسه تهدید کرد که هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی می‌تواند واکنش فوری فرانسه را در پی داشته باشد.

در دوم مارس نیز فرانسه و آمریکا اعلام کردند که در صورت اثبات استفاده از تسلیحات شیمیایی اجازه "فرار از مجازات" را نخواهند داد و با هماهنگی تام با آمریکا، پاسخ قوی داده خواهد شد.

ژنرال فرانسوا لو کوانتر توضیح داد اگر فرانسه ناچار به اتخاذ تصمیم حمله به سوریه شود، این موضوع با هماهنگی آمریکا انجام خواهد شد ولی در هر حال فرانسه می‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد.

رئیس‌ ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه درباره موضع آمریکا در این‌باره گفت: «هماهنگی جدی با همپیمان استراتژیک فرانسه در این زمینه وجود دارد و شکی نیست که چنین دیدگاهی درباره موضوع و تجاوز از خطوط قرمز [در واشنگتن نیز] وجود دارد.»

از سوی دیگر نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز روز جمعه گفت: «رژیم سوریه جنایات جنگی مرتکب شده و آینده بدتر خواهد بود.»

او افزود: «به اعمال فشار بر روسیه در زمینه سوریه ادامه خواهیم داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید