تصویری..زنان سعودی پیش از آنکه خودرو برانند، هواپیما هدایت کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

چیزی به آغاز روند رانندگی زنان پادشاهی عربی سعودی در خیابان‌های این کشور نمانده است، اما کمتر کسی می‌داند که آنها یک دهه پیش از آنکه خیابان‌ها و مسیرهای زمینی را به روی خود بگشایند، درهای آسمان را باز کرده و آسمان را فتح کرده بودند.

هنادی زکریا هندی اولین زن سعودی است که در سال 2005 توانست مجوز خلبانی کسب کند و عنوان اولین خلبان زن پادشاهی عربی سعودی را از آن خود کند.

هنادی در سال 1978 در مکه به دنیا آمد و از دانشگاه ام‌القری این شهر در رشته ادبیات انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. او پس از آن به آکادمی خلبانی الشرق الأوسط اردن رفت و در آنجا به تحصیل در رشته خلبانی پرداخت و در سال 2005 مجوز خلبانی پروازهای تجاری را به دست آورد.

نام هنادی زکریا هندی در کتاب "100 زن برتر در زمینه هوانوردی" ذکر شد. این کتاب به ثبت مبارزات زنانی می‌پردازد که به خلبانی مشغول بوده‌اند. او در این زمینه گفت: «سفر را به شکل وصف‌ناپذیری دوست دارم و از کشورهای زیادی دیدن کرده‌ام. بی‌صبرانه منتظر فرا رسیدن تابستان بودم تا ساک خود را ببندم و تعطیلات را در خارج بگذرانم. سویس زیباترین کشوری بود که به آن سفر کردم.»
هنادی پیش از آنکه به خلبانی مشغول شود، هیچگاه درون کابین خلبان را ندیده بود، ولی هنگامی که در آکادمی خلبانی الشرق الأوسط اردن ثبت‌نام کرد، خلبان پرواز برگشت به سعودی، به او اجازه داد وارد کابین خلبان شود و شرایط شغل آینده خود را از نزدیک ببیند.

در سال 2004 و چند ماه پیش از فارغ التحصیل شدن هنادی از آکادمی خلبانی الشرق الأوسط اردن، یکی از شرکت‌های متعلق به یکی از شاهزادگان مشهور سعودی با او قرارداد بست و مبلغ 3 هزار ریال سعودی تا پایان دوران تحصیل به او اختصاص داد. او پس از پایان تحصیل در میانه سال 2005 به عنوان خلبان هواپیمای اختصاصی این شاهزاده انتخاب شد.

در سال 2010 و در پی یک اشتباه پزشکی در بیمارستانی در لندن، این خلبان سعودی یک کلیه خود را از دست داد و به این دلیل مجوز پروازهای بین‌المللی او لغو شد. در بیمارستانی در شهر جده پادشاهی عربی سعودی، تاثیرات منفی میزنای (حالب) بر دیگر کلیه او نیز تشخیص داده شد و او مجوز پرواز در آسمان سعودی را نیز از دست داد.
با همه این احوال او امید خود برای پرواز را از دست نداد و در سال 2012 توانست مجددا مجوز پرواز بگیرد.

تلاش‌های خستگی‌ناپذیر هنادی زکریا هندی نام او را به عنوان اولین زن سعودی که قلب آسمان را شکافت ثبت کرد و راه را برای دیگر دختران سعودی باز کرد تا روی صندلی خلبان بنشینند. همزمان با هنادی زکریا هندی دو زن سعودی دیگر به نام‌های یاسیمن الزوید و نوال الهوساوی نیز به خلبانی روی آوردند و در ماه می 2017 خطوط هواپیمایی سعودی از ارسال 30 دختر جوان سعودی به خارج از این کشور برای تحصیل در رشته خلبانی خبر داد.

خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه پادشاهی عربی سعودی در 26 سپتامبر 2017 دستور ممکن شدن رانندگی زنان در سعودی را صادر کرد. براساس این فرمان قوانین راهنمایی و رانندگی و دستورالعمل‌های اجرایی آن مانند صدور گواهینامه به طور مساوی برای زنان و مردان اجرا می‌شود. یک هیات بلندپایه شامل وزرای کشور، اقتصاد، کار و توسعه اجتماعی نیز مسئول انجام مقدمات لازم برای این کار شدند.

اداره راهنمایی و رانندگی پادشاهی عربی سعودی، روز جمعه 15 دسامبر 2017 اعلام کرد زنان سعودی از این پس علاوه بر خودرو می‌توانند گواهینامه موتورسیکلت نیز گرفته و به مانند مردان موتورسیکلت برانند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید