فریادهای کمک خواهی از جنوب غوطه هم‌زمان با یورش نیروهای دولتی سوریه به حموریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای نظام سوریه شامگاه چهارشنبه 14 مارس، به شهرک حموریه، یکی از مهم‌ترین شهرک‌های واقع در کنترل گروه «گردان الرحمن» در جنوب منطقه محاصره شده غوطه شرقی دمشق یورش بردند؛ حمله‌ای که با فریادهای کمک خواهی از این منطقه همراه شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که حمله نیروهای نظام سوریه به شهرک حموریه، با بمباران هوایی شدید همراه است.

در همین حال فعالان سوری، فریادهای کمک خواهی از قلب شهرک حموریه را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. آن‌ها می‌گویند این شهرک در معرض حملات شدید هوایی قرار دارد که جان بیش از 5 هزار تن از ساکنانش را در معرض خطر قرار داده است.

همچنین ندای کمک خواهی یکی از پزشکان در شهرک حموریه منتشر شد که می‌گوید نیروهای نظام وارد شهرک شده و از چند محور در حال پیشروی هستند.

این پزشک که اسماعیل الخطیب نام دارد افزود: «جان بیش از 5هزار تن در خطر است. خواهش می‌کنم صدایمان را به همه جهان برسانید. این شاید آخرین پیامی باشد که می‌توانم بفرستم. زخمی‌ها در خیابان‌ها هستند و نمی‌توانیم آن‌ها را منتقل کنیم. نمی‌دانیم چه بلایی سر خانواده‌هایی آمده که زیر بمباران سعی در فرار داشتند»

از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه هم گزارش داد: «نیروهای نظام، به شهرک حموریه یورش برده و بخش‌هایی از آن را به کنترل خود درآوردند. این یورش با بمباران دیوانه‌وار همراه شد که چندین کشته برجای گذاشت. جنازه‌ها همچنان در خیابان‌ها هستند».

به دلیل شدت بمباران، گروه‌های امداد رسان نتوانستند خود را به قربانیان برسانند. این شهرک از چند روز پیش در معرض بمباران شدید و بی وقفه قرار دارد. شدت ویرانی‌ها باعث شده جاده‌ها بسته شود. برخی از غیرنظامیان که در میان آن‌ها زخمی هم وجود دارد، تلاش کردند با وجود ادامه بمباران، شبانه از شهرک فرار کنند.

حمل ه به مناطق گردان الرحمن

شایان ذکر است که از 18 فوریه، نیروهای دولتی سوریه، منطقه محاصره شده غوطه شرقی دمشق را به شدت بمباران می‌کنند. پس از آن، حمله زمینی هم به این بمباران اضافه شد که طی آن نیروهای دولتی موفق به کنترل بیش از 60 درصد مساحت منطقه و تقسیم آن به سه بخش شدند. به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، این حملات تاکنون بیش از 1220 کشته از غیرنظامیان برجای گذاشته که دستکم 248 تن از آن‌ها کودک هستند.

چهارشنبه دستکم 31 غیرنظامیان در حملات هوایی روسیه و سوریه به مناطق تحت کنترل گردان الرحمن کشته شدند. پیش از این مذاکراتی میان این گروه و نیروهای دولتی صورت گرفته بود که بی نتیجه ماند.

در همین حال چهارشنبه دومین گروه از نیازمندان کمک‌های پزشکی از شهرک دوما خارج شدند .این تحول نتیجه مذاکراتی است که میان جیش الاسلام از گروه‌های اپوزیسیون سوریه و روس‌ها صورت گرفت. بدین ترتیب شمار کسانی که تا کنون از دوما خارج شدند، به 220 تن می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید