بریتانیا 23 دیپلمات روس را اخراج و جام جهانی را بایکوت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا طی سخنانی اعلام کرد که کشور متبوعش به تلافی حمله به یک جاسوس سابق روس با استفاده از سم اعصاب در بریتانیا، 23 دیپلمات روسیه را از کشور اخراج می‌کند و دعوت از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای دیدار از بریتانیا را پس گرفت و به دیپلمات‌های روس یک هفته مهلت داد تا خاک بریتانیا را ترک کنند.

نخست وزیر بریتانیا دیپلمات‌های روس در کشورش را ماموران اطلاعاتی توصیف کرد و گفت: "این افراد در حقیقت مأموران اطلاعاتی روس هستند که تحت نام دیپلمات در بریتانیا فعالیت می‌کنند."

ترزا می که امروز چهارشنبه در مجلس عوام بریتانیا سخرانی می‌کرد همچنین افزود که مقامات رسمی این کشور جام جهانی فوتبال در روسیه را بایکوت می‌کنند.

می مسکو را تهدید کرد و گفت: "جلسه ملاقات با وزیر خارجه روسیه در بریتانیا را لغو و هیچکدام از اعضای خاندان سلطنتی و وزار در مراسم جام جهانی در روسیه حاضر نخواهند شد."

دولت بریتانیا تا نیمه‌شب دیشب 13 مارس به مسکو مهلت داده بود تا توضیحاتی درباره به‌کارگیری سم اعصاب تولیدی در روسیه علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس و دخترش یولیا ارایه دهد اما روسیه هرگونه دخالت در حمله به این جاسوس را نفی کرد.

ترزا می در ادامه گفت: "این اقدام، توسل غیر قانونی به زور از سوی روسیه علیه بریتانیا است".

وی تاکید کرد تأیید کرد که لندن دارایی‌های روسیه را در کشور خود بلوکه می‌کند.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین اعلام کرد همه تماس‌ها با مسکو قطع می‌شود و افزود که شورای امنیت سازمان ملل امروز چهارشنبه بنا به درخواست بریتانیا، مساله مسموم کردن جاسوس سابق را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

می در سخنرانی خود تاکید کرد که روسیه مسئول مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس و دخترش یولیا است.

نخست وزیر بریتانیا ضمن تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه اعلام کرد که علیه "افراد متنفذ و فاسد روسیه" در بریتانیا اقدام خواهد شد.

کرملین گفته است که اقدامات بریتانیا علیه روسیه را مقابله به مثل خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید