نصرالله: میشل عون از نوادگان امام علی است.. ولایت فقیه بالاتر از قانون اساسی لبنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن نصرالله دبیرکل خزب‌الله لبنان گفت که میشل عون رئیس جمهوری مسیحی لبنان، اصالتا شیعه است و نسب او به علی بن ابی طالب امام نخست شیعیان باز می‌گردد.

نصرالله که این سخنان را شنبه 10 مارس در جمع ایرانیان مقیم لبنان بیان کرد، افزود که اعتقادش به ولایت فقیه، بالاتر از اعتقادش به قانون اساسی لبنان است.

این سخنان نصرالله ابتدا دوشنبه 12 مارس در سایت ایرانی «فردا نیوز» درج شد و در سایت‌های لبنانی، بازتاب وسیع یافت. فردا نیوز اما یک روز پس از آن یعنی روز سه‌شنبه، سخنان نصرالله را از روی صفحات خود حذف و به جای آن خبری دیگر منتشر کرد.

در سخنان نصرالله که در سایت‌های لبنانی بازتاب یافته آمده است: «بسیاری از شیعیان سنی شدند. شهر طرابلس 100 سال پیش شیعه بود و ساکنانش از شیعیان بودند. شهر صیدا هم شیعه بود اما اکنون شهری سنی است».

درباره اصول رئیس جمهوری مسیحی لبنان هم نصرالله گفت: «میشل عون اصالتا شیعه و از نوادگان امام علی بن ابی طالب است. بسیاری از شیعیان در جزین یا سنی شدند یا مسیحی و شهر جزین اکنون به شهری مسیحی تبدیل شده است».

درباره برآمدن حزب‌الله در لبنان هم گفت: «ما از انقلاب ایران زاده شدیم. حیات و زندگی خود را در این انقلاب یافتیم. مهم‌ترین تجربه ولایت فقیه در لبنان بود. اگر زنده هستیم و زندگی با عزت داریم، به دلیل پول و سلاح نیست، بلکه به دلیل اعتقادمان به ولایت فقیه است».

نصرالله با بیان این‌که اعتقاد حزب‌الله به ولایت فقیه بالاتر از اعتقاد بسیاری از ایرانی‌ها است، گفت: «ایمان ما به ولایت فقیه با بسیاری از ایرانی‌ها متفاوت است. اعتقاد ما از آن‌ها قوی‌تر است. ما ایمان داریم که اطاعت از ولایت فقیه همان اطاعت از معصوم است».

او جایگاه ولایت فقیه را بالاتر از قانون اساسی لبنان دانست و اظهار داشت: «ما ایمان داریم که جایگاه ولایت فقیه بالای قانون اساسی است و اجرای دستور ولی‌ ‌فقیه را واجب می‌دانیم».

نصرالله به ورود حزب‌الله لبنان به جنگ سوریه هم اشاره کرد و گفت: «ما برای بشار اسد نمی‌جنگیم، ما برای تشیع می‌جنگیم، اگر حزب‌الله و ایران نبودند، تا کنون سوریه سقوط کرده بود». او مدعی شد: «تشیع اکنون در اوج قدرت خود در منطقه به سر می‌برد».

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین به شدت به اعتراض‌ها در سال 2009 ایران موسوم به «جنبش سبز» تاخت و گفت: «حضور شیعیان در جهان و مزارهای شیعی، به نظام ایران بسته است. در فتنه سال 2009 به ایران رفتم و رهبران کشور را دیدم. به آن‌ها گفتم از آن‌چه روی می‌دهد دشمنان ایران شاد و شیعیان جهان ناخرسندند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید