عراق بازگشایی فرودگاه‌های اقلیم کردستان بر روی پروازهای خارجی را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دولت عراق سه‌شنبه 13 مارس، پایان تحریم پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد.
به گزارش رسانه‌های عراقی، این تصمیم حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور، پس از آن گرفته شد که مقام‌های محلی در اقلیم کردستان، با قرار دادن این دو فرودگاه تحت سلطه دولت مرکزی عراق، موافقت کردند.

بنا بر این گزارش‌ها، دفتر حیدر العبادی بیانیه‌ای در این رابطه صادر کرد که در آن آمده است: «برای تسهیل سفر هم‌‎وطنان از راه دو فرودگاه بین‌المللی اربیل و سلیمانیه و ایجاد مدیریت حفاظت ویژه فرودگاه‌های کردستان تحت سلطه وزارت کشور دولت مرکزی، تحریم اعمال شده بر این دو فرودگاه رفع شد».

این بیانیه ادامه داده است: «سامانه تحقیق و چک ویژه فرودگاه‌های اقلیم و گذرگاه‌های مرزیش، همچون دیگر گذرگاه‌ها، با سامانه اصلی در بغداد مرتبط خواهد شد. اداره‌های گذرنامه و ثبت احوال و کارمندانش در فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه هم برپایه قانون، به وزارت کشور مرتبط خواهد شد».

دولت عراق سپتامبر 2017 در واکنش به برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان، با ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اقلیم، پرواز خطوط هوایی بین‌المللی را به این منطقه ممنوع اعلام کرد.

بغداد همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را که 25 سپتامبر 2017 برگزار شد، غیرقانونی می‌داند. نیروهای نظامی عراق پس از همه‌پرسی، مناطق مورد مناقشه را که در کنترل اقلیم کردستان قرار داشت، باز پس گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید