توافق جیش‌الاسلام با نظام اسد: خروج زخمی‌ها از غوطه در مقابل آزادی اسرای نظام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد علوش مسئول سیاسی گروه جیش‌ الاسلام از گروه‌های مخالف حکومت سوریه اعلام کرد که از راه هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در دمشق، توافقی با نظام سوریه به دست آمده که برپایه آن در برابر آزادی بخشی از اسرای نظام، به شماری از زخمی‌ها اجازه خروج از منطقه غوطه شرقی داده شود.

اسرایی که قرار است آزاد شوند، توسط نیروهای جیش الاسلام به اسارت گرفته شده‌اند.

در همین حال خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از ارتش این کشور گزارش داد که 76 تن از جمله 46 کودک، دوشنبه از راه کریدور انسانی، منطقه غوطه شرقی دمشق را ترک کردند.

این خبرگزاری به نقل از مرکز روسی نظارت بر آتش‌بس در سوریه که تابع ارتش روسیه است، افزود، افرادی مسلح به سمت غیرنظامیان هنگام حرکتشان به سوی کریدور انسانی، آتش گشودند و دستکم پنج‌تن را کشتند.

در همین حال، دیدبان حقوق بشر سوریه، از مذاکراتی در غوطه شرقی خبر داد که میان نظام سوریه و روس‌ها از یک سو و گروه‌های اپوزیسیون از سوی دیگر در جریان است. این مذاکرات پس از آن صورت می‌گیرد که نیروهای نظام سوریه در عملیات نظامی خود، اقدام به تقسیم منطقه محاصره شده غوطه شرقی به سه بخش کردند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، بخش اول، شهر دوما و حومه شمالی آن است که در کنترل جیش الاسلام قرار دارد. در این بخش مذاکرات جیش‌الاسلام با روس‌ها از راه میانجی‌های اپوزیسیون نزدیک به مسکو صورت می‌گیرد.

هدف از این مذاکرات، تبدیل این منطقه به «منطقه آشتی» است که برپایه آن، نیروهای نظامی روسیه، وارد منطقه شده و پرچم‌های نظام را برافراشته می‌کنند. پس از آن موسسه‌های دولتی بدون دخالت نیروهای نظام، فعالیت خود را از سر می‌گیرند و جیش الاسلام در منطقه می‌ماند. پیش از این جیش الاسلام اخبار منتشره درباره این مذاکرات را تکذیب کرده بود.

بخش دوم حرستا و حومه غربی آن است. این منطقه در کنترل گروه احرار الشام قرار دارد. مذاکراتی میان این گروه و روس‌ها در جریان است تا برپایه آن، جنگجویانی که تمایل به خروج دارند، از این منطقه خارج شوند. اما کسانی که خواستار ماندن هستند، می‌توانند به تسویه‌ای برای اوضاعشان برسند. این مذاکرات شامل خروج غیرنظامیان نمی‌شود.

بخش سوم جنوب غوطه شرقی است که در کنترل گردان الرحمن قرار دارد و شمار محدودی از جنگجویان هیئت تحریر الشام (النصره سابق) هم در این منطقه حضور دارند. مذاکراتی برای خروج غیرنظامیان متمایل به خارج شدن در جریان است. اما کسانی که خواستار ماندن هستند، اوضاعشان تسویه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید