ترکیه با انتشار ویدیویی جنگجویان کُرد را به جلوگیری از خروج غیرنظامیان از عفرین متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک ویدیو که توسط یک «پهباد» ارتش ترکیه از آسمان منطقه عفرین واقع در شمال غربی سوریه ثبت شده، تجمع افراد و خودروهای غیرنظامی را نشان می دهد که در یک گذرگاه توسط عناصر مسلح متوقف شده و از خروجشان از مناطق جنگی جلوگیری می‌کنند.

ترکیه می‌گوید جنگجویانی که در این ویدیو به تصویر کشیده شده‌اند، «جنگجویان کُرد» هستند که مانع از خروج غیرنظامیان از منطقه عفرین در شمال سوریه می‌شوند.

به گزارش العربیه، تاکنون صحت ادعاهای نیروهای ارتش ترکیه در مورد این ویدیو از طرف هیچ گونه منبع مستقلی مورد تایید قرار نگرفته، محرز نشده است. هویت افرادی که در ویدیو به نمایش در آمده‌اند هم تاکنون مشخص نشده که آیا نظامی هستند یا غیر نظامی.

با نزدیک شدن نیروهای ارتش ترکیه به شهر عفرین، صدها تن ازغیرنظامیان از این شهر که در کنترل یگان‌های مسلح موسوم به مدافع خلق (کُرد) قرار دارد، فرار کردند.

پایگاه اطلاع رسانی رادیو تلویزیون دولتی ترکیه «TRT» با انتشار این ویدیو، یگان‌های کرد مسلح مورد حمایت آمریکا را «تروریست» خوانده و متهم کرد که به منظور استفاده از غیر نظامیان به عنوان «سپر انسانی»، مانع فرارشان از مناطق درگیری در عفرین به سمت مناطق امن موسوم به «سپر فرات» می شوند.

رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در این باره گفت: «تاکنون دو هزار غیرنظامی از منطقه عفرین به شهر «نبل» که در کنترل نیروهای هوادار نظام در شمال حلب قرار دارد،فرر کرده‌اند و صدها تن دیگر همچنان در میانۀ راه گرفتار شده‌اند».

ترکیه که یگان‌های مدافع خلق (کُرد) را «تروریست» و امتداد حزب کارگران کُردستان می‌داند، عملیاتی برای پاکسازی مناطق مرزی خود از جمله عفرین از حضور جتگجویان این گروه آغاز کرده است. این عملیات انتقادهای بسیاری در منطقه و جهان در پی داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید