اكونوميست: بهبودی روابط عراق با سعودی خشم ایران را برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله «اکونومیست» طی گزارشی در شماره روز شنبه 10 مارس نوشت، تقویت روابط پادشاهی سعودی با عراق خشم جمهوری اسلامی را برانگیخته است.

به نوشته این مجله ایران نفوذ ریاض در عراق به دلایل یگانگی فرهنگی و قومی میان عراقی‌ها و سعودی‌ها و مساظل تجاری روز به روز در حال افزایش است و این روند در دراز مدت به ضرر ایران تمام خواهد شد. مقامات ایران از این می‌ترسد که نزدیکی ریاض به بغداد به دور شدن تدریجی بغداد از تهران منجر خواهد شد به همین دلیل ایران تلاش می‌کند تا از طریق نفوذ خود ئر داخل علیه روابط نزدیک بغداد و ریاض اقدام کند.

نگرانی ایران از تقویت روابط بین ریاض و بغداد که با تصمیم دو کشور برای بازگشایی کنسولگری سعودی در بصره، اجرای بازی تاریخی فوتبال میان دو تیم در میدان ورزشی بصره، از سرگیری پروازهای خطوط هوایی دو کشور و روابط تجاری خلاصه نمی‌شود بلکه نگرانی ایران زمانی آغاز شد که هواپیمای حامل نخست وزیر عراق در فرودگاه ریاض نشست از آن تاریخ ایران به کاهش نفوذ خود پی برد.

در حالی که ایران از روابط نزدیک سعودی و عراق خشمگین است، واشنگتن از این روند و نزدیکی روابط ریاض بغداد بسیار خوشحال و از آن استقبال کرده است.

اکونومیست در پاین گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که سیاست جدید سعودی در منطقه و در روابط با دنیای خارج بسیار موفقیت آمیز بوده است این مجله می‌گوید با گذر زمان روابط عراق و سعودی بسیار عمیق‌تر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید