پیش‌نویس بیانیه‌ای در شورای امنیت برای محکوم کردن اعمال شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قرار است شورای امنیت سازمان ملل ضمن بیانیه‌ای عملیات موشک پرانی شبه نظامیان حوثی به سوی پادشاهی سعودی را محکوم کند.

در این بیانیه همچنین قرار است بر ضرورت حفظ امنیت کارکنان سازمان ملل در یمن تاکید شود.

العربیه به نقل از روزنامه «الشرق الاوسط» از منابع دیپلماتیک گزارش داد،اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی پیش نویس بیانیه‌ای هستند تا ضمن استقبال از تلاش‌های ائتلاف عربی به رهبری سعودی برای انجام عملیات امدادرسانی گسترده در یمن، ادامه شلیک موشک‌های بالستیک شبه نظامیان حوثی به سوی کشور پادشاهی سعودی را محکوم کنند.

آعضای شورای امنیت بر ضرورت تسهیل روند کار امدادرسان و حفظ جان کارکنان سازمان ملل در یمن تاکید کردند.

کارکنان سازمان ملل پیشتر با ارسال نامه‌ای خواستار حفظ امنیت امدادرسانان در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی شده بودند.

کارکنان کمک رسان سازمان ملل متحد شبه نظامیان حوثی را به تهدید و آزار در هنگام انجام فعالیت امدادرسانی متهم کردند.

بیانیه ریاست شورای امنیت سازمان ملل قرار است با لهجه تند شلیک موشک های بالستیک شبه نظامیان حوثی به خاک سعودی که جان غیر نظامیان را به خطر انداخته است، را محکوم کند.

پیش نویس بیانیه پیشنهادی شورای امنیت از افزایش خشونت، گلوله باران گسترده مناطق غیر نظامیان توسط شبه نظامیان حوثی ابراز نگرانی شده است.

در بیانیه بر ضرورت پایان دادن به استفاده از کودکان در جنگ به شدت تاکید می کند و در رابطه با ارسال اسلحه از ایران به حوثی‌ها، از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواسته شده تا به اجرای مفاد کامل قطعنامه شورای امنیت مبنی بر ممنوعیت ارسال سلاح به یمن، پایبند باشند.

این بیانیه به نیاز مبرم 22 میلیون یمنی به کمک های بشر دوستانه و اپیدمی وبا و دیفتری در سایه سوط تغذیه شدید و تهدید قحطی و گرسنگی و فروپاشی نظام بهداشتی و درمانی اشاره میکند.

بیانیه پیشنهادی از تمام طرف های درگیر در بحران یمن می خواهد تا عملیات واکیسناسیون و ورود و توزیع کمک های بشردوستانه وامدادی را تسهیل کنند.همچنین این بیانیه بر ضرورت حفظ امنیت برای کارکنان سازمان ملل در یمن تاکید می کند.

پیشنهاد این بیانیه چند روز پس از آن صورت می گیرد که یک قطعنامه پیشنهادی مورد حمایت آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت که از ایران می خواست تا به تعهد خود مبنی بر توقف قاچاق سلاح به شبه نظامیان حوثی در یمن پایبند باشد، با وتوی روسیه مواجه گردید و تصویب نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید