تاکید بر هم‌پیمانی استراتژیک سعودی و بریتانیا در منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پایان سفر رسمی شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولی عهد پادشاهی عربی سعودی، که در پاسخ به دعوت دولت بریتانیا طی روزهای 6 – 9 مارس صورت گرفت، بیانیه رسمی مشترک بین دو کشور صادر شد.

در این بیانیه بر هم‌پیمانی استراتژیک پادشاهی عربی سعودی و بریتانیا در منطقه تاکید شده است. همچنین این بیانیه بر شراکت استراتژیک بین بریتانیا و سعودی و حمایت بریتانیا از برنامه چشم انداز توسعه 2030 و روند اصلاحات در پادشاهی عربی سعودی تاکید شده است.

دو طرف در این بیانیه بر گسترش و تقویت همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در زمینه‌های آموزش، بهداشت و درمان، فرهنگ و رفاه، تجارت و سرمایه‌گذاری و توسعه بخش خصوصی تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین بر اهمیت روابط، همکاری‌های دفاعی و امنیتی، ادامه هماهنگی‌ها و همکاری‌های تنگاتنگ دوجانبه در ارتباط با زمینه‌های امنیت بین‌المللی و توسعه ملی و مسائل انسانی بین بریتانیا و سعودی تاکید شد.

دو طرف بر ضرورت پایبندی ایران به قوانین، عرف‌های بین‌المللی، منشور سازمان ملل متحد، اصل حسن همجواری، عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، اتخاذ گام‌های ملموس و عملی برای اعتمادسازی و حل اختلافات با همسایگان این کشور از راه‌های مسالمت‌آمیز تاکید کردند.

دو کشور برای رسیدن به راه حلی سیاسی برای رفع تهدیدهای امنیتی سعودی و کشورهای منطقه، تضمین امنیت کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ، پایان دادن حمایت‌های مالی، نظامی و تسلیحاتی ایران از شبه نظامیان حوثی و خروج مستشاران نظامی ایران و حزب‌الله از یمن توافق کردند.

در ارتباط با بحران یمن دو طرف در این بیانیه بر اهمیت رسیدن به یک راه حلی سیاسی در چارچوب طرح کشورهای شورای همکاری خلیجی، مکانیسم اجرائی آن و نتایج قطعنامه 2216 شورای امنیت که حافظ امنیت و تمامیت ارضی یمن است، تاکید کردند.

در بیانیه‌ پایانی به اوضاع و تحولات خاورمیانه اشاره کرده و از راه حل دو کشور مستقل برای مسئله فلسطین بر مبنای طرح صلح عربی و قطعنامه‌های سازمان ملل حمایت کرد و به تحولات سوریه، عراق، لیبی و لبنان تاکید شد.

دو کشور همچنین بر ادامه همکاری‌ها برای تقویت توانایی‌های دفاعی، امنیتی و نظامی مشترک در جهت مبارزه با افراطی‌گرایی و "تروریسم" و خشکاندن منابع تامین کننده مالی و همکاری در زمینه امنیت سایبری تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید