همکاری‌ دفاعی و امنیتی در رأس گفتگوهای شاهزاده محمد بن سلمان با وزیر دفاع بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی جمعه 9 مارس در آخرین روز از سفر رسمی خود به بریتانیا با «گوین ویلیامسون» وزیر دفاع این کشور ملاقات کرد و در این دیدار گفتگوهای دو طرف بر همکاری‌های دوجانبۀ امنیتی و دفاعی متمرکز شد.

به گزارش العربیه با توجه به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دو کشور پادشاهی عربی سعودی و بریتانیا 65 ملیار پوند انگلیس را به عنوان هدفی برای توسعه حجم تبادل تجاری دوجانبه برای سال‌های آینده تعیین کردند.

دیدار ولی‌عهد سعودی با وزیر دفاع بریتانیا

اما با وجود این در دیدار محمد بن سلمان بیشترین اهمیت به موضوعات همکاری‌های دفاعی و امنیتی اختصاص داده شد. و در این راستا مسئولان بریتانیا بارها بر اهمیت همکاری‌های امنیتی و دفاعی بین دو کشور تاکید کردند و آخرین آن اظهارات نخست وزیر بریتانیا ترزا می در دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان در لندن بود که بر اهمیت همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی بین دو کشور و نقش آن در حفط و نجات جان شهروندان بریتانیایی تاکید کرد.

همچنین دیدارهای ولی‌عهد سعودی در روز جمعه به موضوع خرید اسلحه و همچنین جنگنده‌های تایفون ساخت بریتانیا اختصاص داده شد.

دیدار ولی‌عهد سعودی با نخست‌وزير بریتانیا

ترزا می طی مراسمی در ضیافت شامی که پنج‌شنبه 8 مارس به افتخار ولی‌عهد سعودی در مقر نخست‌وزیری بریتانیا تدارک دیده شده بود، هدیه‌ای ویژه را به شاهزاده محمد بن سلمان تقدیم کرد که عبارت است از سندی تاریخی که شجرۀ خاندان آل سعود را نشان می‌دهد. دولت بریتانیا اعلام کرد این سند که قاب گرفته شده است مربوط به سال 1880 میلادی است که در آن زمان و در اصل توسط سرکنسول ملکه ویکتوریا در شهر جده تهیه شده بود.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی در دو روز گذشته پس از ورود به لندن از طرف خاندان سلطنتی بریتانیا و مقامات دولتی، پارلمانی و مردم این کشور مورد استقبال گرم و باشکوهی قرار گرفت.

الیزابت دوم ملکه بریتانیا روز پنج‌شنبه ضیافت ناهاری را به افتخار شاهزاده محمد بن سلمان در قصر باکینگهام برگزار کرد و در همان روز نیز ضیافت شامی در کلارنس هاوس نیز برگزار شد که در آن شاهزاده محمد بن سلمان با پرنس چارلز و شاهزاده ویلیام دوک کمبریج دیدار و گفتگو کرد.

دیدار شاهزاد محمد بن سلمان با ملکه بریتانیا

دیدار محمد بن سلمان روز پنج‌شنبه با «جاستین ولبی» برجسته‌ترین اسقف کانتربری و رئیس کلیسای رسمی انگلستان مورد توجه خاصی قرار گرفت.

دیدار رسمی شاهزاده محمد بن سلمان از لندن و ملاقات‌های او با اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا، مقام‌های دولتی، پارلمانی و شخصیت‌های دینی این کشور، تحت پوشش گسترده رسانه‌های بریتانیا از جمله تلویزیون و روزنامه‌های این کشور قرار گرفت.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا چند روز پیش از آغاز این دیدار در مقاله‌ای که در روزنامه تایمز لندن منتشر شد با اشاره به تغییرات و اصلاحات صورت گرفته توسط ولی‌عهد سعودی گفت: «شاهزاده محمد بن سلمان یک اصلاح‌گر است و دارای دیدگاهی معتدل از اسلام است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید