ادغام برخی از نیروهای حشد الشعبی در ارتش عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز پنجشنبه دستور ادغام برخی از نیروهای حشد الشعبی در ارتش عراق را صادر کرد.

به موجب دستور نخست وزیر عراق افرادی که از حشد الشعبی به ارتش عراق انتقال داده می شوند از نظر حقوقی مانند نیروهای ارتش دستمزد و امکانات خواهد داشت.

این افراد از امتیازات ورود به دانشکده‌های نظامی مانند نیروهای ارتش برخوردار خواهند بود.

برخی از عراقی‌ها با انتقاد از دستور حیدر العبادی آن را گامی برای کسب آراء مردم در انتخابات تلقی کردند.

نیروهای حشد الشعبی که با هجوم داعش به موصل تشکیل شدند بیش از 60 هزار جنگجو هستند این افراد به وسیله سپاه پاسداران ایران دوره دیده‌اند.

اغلب فرماندهان حشد الشعبی مانند هادی العامری و قیس خزعلی از رژیم تهران خط می گیرند. ایران بارها در باره انحلال حشد الشعبی هشدار داده بود. علی شمخانی دبیر کل شورای امنیت ملی در یکی از سخنان خود گفته است که منحل کردن حشد الشعبی توطئه‌ای جدید برای بی امن کردن عراق است.

نیروهای حشد الشعبی چندین بار از سوی سازمان‌های حقوق بشری به ارتکاب جنایت ضد بشری متهم شدند.

پارلمان عراق در سال 2016 قانونی را تصویب کرد که به موجب آن نیروهای حشد الشعبی به بخشی از نیروهای نظامی دولتی درآمده و فرماندهی کل این نیروها تحت کنترل نخست وزیر خواهد بود.

گفتنی است که پارلمان عراق در سال 2016 با اجماع نمایندگان با ادغانم نیروهای الحشد الشعبی یا «بسیج مردمی » در ارتش و دیگر نهادهای نظامی این کشور موافقت کرد و به این ترتیب این نیروها به عنوان نیروهای رسمی در دولت عراق به کار گرفته خواهند شد.

الحشد الشعبی عراق در پی قدرت گرفتن داعش و تصرف مناطق وسیعی از استان‌های الانبار، صلاح‌الدین و نینوا به دست این گروه، با فتوای آیت الله سیستانی، مرجع عالی عراق تشکیل شد و هزاران نیروی داوطلب شیعی با دریافت سلاح و بودجه از دولت در این نهاد حضور دارند. الحشد الشعبی هم اکنون نیز تحت فرماندهی مستقیم حیدر العبادی نخست وزیر عراق قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید