سلطان بن سحیم، با وعده تغییر رژیم قطر، امیر سابق را به قتل پدرش سحیم آل ثانی متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

سلطان بن سحیم آل ثانی چهارشنبه 7 مارس در یک گفتگوی تلفزیونی با «ترکی الدخیل» مدیر کانال تلفزیونی العربیه، حمد بن خلیفه امیر سابق قطر را به قتل ناجوانمردانه و غافلگیر کننده پدرش «سحیم بن حمد بن عبدالله آل ثانی» متهم کرد. او همچنین فاش کرد که حمد بن خلیفه مستقیما فرمان قتل سرهنگ معمر قذافی رهبر سابق لیبی را داده بود.

سلطان بن سحیم گفت که خانواده آل ثانی در قطر حکمرانی نمی کنند بلکه این دستگاه امنیتی و در راس آن تشکیلات حمد بن خلیفه امیر سابق و فرزندش تمیم است که قدرت در این کشور را قبضه کرده اند.

او گفت که 60 در صد از اعضای خانواده آل ثانی از سیاست ها و رویکردهای کنونی کشورشان ناراضی هستند. اما بیشتر آنها به حاشیه رانده شده و بعضی از آنها یا در حبس خانگی هستند و یا از مسافرت به خارج منع شده اند.

سلطان بن سحیم با رد ادعای سکته قلبی و فوت طبیعی پدرش، حمد بن خلیفه امیر سابق قطر را به قتل پدرش متهم کرد و گفت که حمد بن خلیفه پدر او سحیم بن حمد بن عبدالله آل ثانی را در سال 1985 در یک اقدام غافلگیر کننده به طور ناجوانمردانه ای مسموم کرده و به قتل رسانده است. او گفت که اسناد و مدارکی در دست دارد که درست بودن ادعای او را ثابت می کند و افزود که موضوع اسناد و مدارک مربوط به قتل پدرش به دست امیر سابق قطر حمد بن خلیفه را با اعضای خانواده آل ثانی در میان خواهد گذاشت.

سلطان بن سحیم آل ثانی معتقد است که ترور پدر او سحیم بن حمد بن عبدالله آل ثانی اولین گام حمد بن خلیفه برای اقدام به کودتا بر علیه پدرش «خلیفه» حاکم پیشین قطر بوده است. زیرا که او می دانست وجود شیخ سحیم بن حمد «برادر رشید، با وفا و پشتیبان شیخ خلیفه بن حمد» مانعی بر سر راه توطئه چینی های او برای به دست گرفتن قدرت است. زیرا که شیخ سحیم بن حمد از نظر قانونی در مقام ولی عهدی برادرش شیخ خلیفه بن حمد است و او است که در سال 1972 به عنوان اولین وزیر خارجه کشور منصوب شد و در این میان دارای بیشترین تجربه سیاسی و از شایستگی لازم برای جانشینی برخودار است.

سلطان بن سحیم در گفتگو با العربیه گفت که توطئه های حمد بن خلیفه فقط به مسموم کردن و قتل پدر او یعنی «سحیم بن حمد بن عبدالله آل ثانی» منتهی نمی شود بلکه از آن فراتر رفته جایی که حمد بن خلیفه بر علیه معمر قذافی، رهبر سابق لیبی توطئه چینی می کرد. بن سحیم بر این باور است و تاکید کرد که معمر قذافی با فرمان مستقیم حمد بن خلیفه امیر سابق قطر به قتل رسیده است.

همچنین به تلاش های حمد بن خلیفه به همراه حمد بن جاسم بن جبر و طرح ناکام آنها برای ترور «ملک عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه فقید پادشاهی عربی سعودی در مکه اشاره کرد و گفت قبل از آن نیز حمد بن خلیفه اقدام به شلیک گلوله به سمت عمویش «ناصر بن حمد بن عبدالله آل ثانی» کرده بود که این یکی به شدت زخمی شد.

سلطان بن سحیم معتقد است که یک تشکیلاتی از درون دستگاه امنیتی با عضویت امیر کنونی قطر، تمیم بن حمد، امیر سابق این کشور حمد بن خلیفه، شیخه موزه بنت ناصر المسند همسر امیر سابق قطر و مادر تیمیم، امیر کنونی، حمد بن جاسم بن جبر وزیر خارجه سابق قدرت را در قطر قبضه کرده اند و دیگر اعضای خانواده آل ثانی را به حاشیه رانده اند. او تاکید کرد که خاندان آل ثانی هیچگونه نقشی در اداره سیاسی کشور و اتخاذ مواضع و دشمنی با پادشاهی عربی سعودی ، کشورهای خلیج و مصر ندارند و تعداد زیادی از اعضای این خانواده که نسبت آنها به 60 درصد می رسد از سیاست ها و رویکردها و رفتار دولت کنونی قطر به رهبری تیمیم بن حمد نسبت به کشورهای همسایه و منطقه ناراضی هستند. و در این راستا 400 تن از اعضای خانواده آل ثانی یا در حبس خانگی به سر می برند و یا از مسافرت منع شده اند.

سلطان بن سحیم گفت «حمد بن خلیفه» امیر سابق قطر از زمانی که قدرت را در سال 1987 در کشورش قبضه کرد یعنی از دوره حکمرانی پدرش «خلیفه بن حمد» تا کنون سیاست «مشت آهنین»را در داخل به اجرا در آورده و خاندان آل ثانی تحت تاثیر این سیاست ها و نگاه های امنیتی و ترس از سرکوب از بیان نظراتشان در مورد دستگاه حاکمه خودداری می کنند. سلطان بن سحیم گفت که کودتای امیر سابق قطر بر علیه پدرش شیخ خلیفه بن حمد در 1995 مورد تایید همگانی نبود و بسیاری از مردم و اعضای خانواده آل ثانی آن را «عاق والدین» یعنی عصیان بر احسان والدین دانسته و مردود می دانند. همچنین بسیاری از اعضای خاندان آل ثانی اقدام امیر سابق قطر و درخواست او برای دستگیری و جلب پدرش از طریق اینترپل را مردود دانسته و تقبیح کردند.

بن سحیم در گفتگو با العربیه گفت با هدف گسترش نفوذ و تقویت سلطه دستگاه امنیتی قطر در این کشور بودجه کلانی برای دستگاه امنیتی در نظر گرفته می شود که معادل با مجموع بودجه های تمام دیگر دستگاهها و نهادهای دولتی در این کشور است.

شیخ سلطان بن سحیم آل ثانی تاکید کرد اقدام های او در جهت « تغییر رژیم حاکم» بر قطر است زیرا که امیر کنونی قطر تمیم بن حمد پا در رکاب پدرش گذاشته و سیاست ها و توطئه چینی های او را دنبال می کند و به نصیحت های دیگر اعضای خاندان آل ثانی از جمله خود سلطان بن سحیم بی اعتنایی می کند. سلطان بن سحیم در گفتگو با ترکی الدخیل تاکید کرد هدف بسیاری از اعضای خاندان آل ثانی تلاش برای نجات قطر از دست دستگاه حاکمه کنونی است زیرا که به گفته او با بر سرکار بودن این رژیم مورد حمایت اخوان المسلمین، در رأس قدرت هیچ افقی برای حل بحران کنونی وجود ندارد.

سلطان بن سحیم در پاسخ به این سؤال که آیا اقدامات او برای تغییر رژیم در قطر طرفدار دارد یا نه؟ گفت: «خاندان آل ثانی در خارج و داخل قطر از ما پشتیبانی می کنند و همچنین قبایل قطر طرفدار ما هستند». همچنین صدها تن از افراد خاندان آل ثانی با ما تماس گرفته اند و بسیاری نیز در بازداشت هستند. بن سحیم گفت رژیم کنونی حاکم بر قطر بارها از طریق پیشنهاد دادن امتیازات سعی کرده تا او را در کنار خود قرار دهد. وی افزود که سه هفته پس از آغاز بحران کنونی کشورش را ترک کرده است و به ملت خود وعده داده است که «به زودی در دوحه خواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید