بریتانیا: ایران نقشی ویرانگر و خطرناک در یمن و منطقه بازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه 7 مارس 2018 در یک نشست خبری مشترک با عادل الجبیر، همتای سعودی‌اش گفت با تاکید بر اینکه ایران نقشی ویرانگر و خطرناک در یمن بازی می‌کند و منطقه را بی‌ثبات می‌کند، گفت که همگان تلاش سعودی برای محافظت از مرزهایش را درک می‌کنند.

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین از تلاش برای برگزاری نشستی بین‌المللی با پادشاهی عربی سعودی برای یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران یمن خبر داد.

جانسون گفت که سعودی و بریتانیا توافق کرده‌اند مسیرهای دریانوردی را با هدف زمینه‌سازی بازگشایی بنادر یمن، زیر نظر بگیرند.

از سوی دیگر، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی نیز گفت که با طرف بریتانیایی در زمینه مقابله با ایران و متوقف کردن روند حمایت از تروریسم از سوی ایران، توافق شده است.

الجبیر گفت: « ما از روند گذار و گفتگوی سیاسی در یمن حمایت کردیم ولی جنگ به ما تحمیل شد.»

او افزود: «حوثی‌ها همه تلاش‌ها برای رسیدن به راه‌حل سیاسی در یمن را نادیده گرفت.»

با این حال وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی بر استمرار روند ارسال کمک‌های انساندوستانه کشورش به یمن، پس از جنگ نیز تاکید کرد.

عادل الجبیر همچین به آغاز همکاری‌های استراتژیک با بریتانیا در همه زمینه‌ها اشاره و تاکید کرد که فرصت‌های همکاری چشمگیری با بریتانیا در زمینه تحقق چشم‌انداز 2030 در سعودی وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید