پاسخ مصر به فرستادگان آمریکا: بحران قطر راه حلی ندارد جز با اجرای مطالبات سیزده‌گانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه مصر جزئیاتی در مورد دیدار وزیر امور خارجه این کشور با فرستادگان ایالات متحده آمریکا به منطقه خلیج در قاهره منتشر کرد.

به گزارش العربیه، ژنرال بازنشسته «آنتونی زینی» و«تیم لندرکینگ» دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کشورهای خلیج و هیات همراه‌شان، به عنوان فرستادگان ایالات متحده آمریکا در ارتباط با بحران قطر، دوشنبه 5 مارس در قاهره با سامح شکری وزیر امور خارجه مصر دیدار و گفتگو کردند.

احمد ابو زید سخنگوی وزارت امور خارجه مصر در این باره گفت: «سامح شکری وزیر خارجه، نگرانی‌های مصر به همراه دیگر کشورهای تحریم کننده قطر در ارتباط با ادامه نقش منفی دوحه در حمایت از تروریسم، افراطی گرایی، پناه دادن به تروریست‌ها، ترویج گفتمان نفرت پراکنی و اقدامات تحریک کنند‌اش را به اطلاع فرستادگان آمریکا رساند».

همچنین وزیر امور خارجه مصر در این دیدار دخالت‌های قطر در امور داخلی کشورهای عربی را تهدیدی برای امنیت و ثبات کل منطقه عربی دانست.

ابوزید گفت وزیر امور خارجه مصر به نتایج دیدارهای فرستادگان ایالات متحده آمریکا با مسئولین کشورهای منطقه خلیج گوش داد و پیشگامی و طرح امیر کویت برای حل بحران قطر را با ارزش خواند.

سخنگوی وزارت خارجه مصر گفت که وزیر خارجه کشورش بر ضرورت همبستگی و هماهنگی میان مصر، پادشاهی عربی سعودی، امارات عربی متحده و بحرین به عنوان چهار کشور عربی تحریم کننده قطر تاکید کرد تا در جهت فشار بر دوحه و الزام آن به اجرای فهرست مطالبات سیزده گانه که در چارچوب قوانین بین المللی هستند اتفاق نظر داشته باشند.

وزیر خارجه مصر در این دیدار اعلام کرد که چهار کشور تحریم کننده قطر چندین بار جدیت خود را در تعامل با بحران قطر نشان داده اند و در این زمینه برای گفتگو با قطر اعلام آمادگی کردند به شرط اینکه دوحه ضمن اجرای تمام تعهدات خود در مبارزه با تروریسم از سیاست های تنش‌زا و دشمنی با همسایگان مجاور و کشورهای منطقه دست بردارد.

سامح شکری در این دیدار گفت که مسئولیت سنگین در این رابطه بر عهده قطر است تا حسن نیت خود را به اثبات برساند؛ چیزی که تاکنون وعلی‌رغم تلاش همه طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی برای حل بحران به وقوع نپیوسته است.

از طرفی /نرال زینی فرستاده وزارت امور خارجه آمریکا نیز با ابراز امیداوری نسبت به ایجاد راه حلی در آینده که مورد توافق همه طرف‌های بحران باشد، بر سیاست ایالات متحده آمریکا برای ادامه روابط با تمام طرف‌های بحران و تلاش آن برای هماهنگی با کویت به منظور ایجاد راه حلی برای بحران قطر تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید