ترامپ در حال بررسی اقدام نظامی علیه اسد به دلیل حملات شیمیایی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست سه‌شنبه 6 مارس نوشت که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در حال بررسی اقدام جدید نظامی علیه نظام سوریه در واکنش به گزارش‌هایی است که می‌گوید نیروهای این نظام بار دیگر از اسلحه شیمیایی استفاده کردند.

واشینگتن پست به نقل از یک منبع نزدیک به دولت آمریکا نوشت که ترامپ، خواستار وضع گزینه‌هایی برای مجازات نظام بشار اسد شد. این درخواست پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر استفاده نیروهای دولتی سوریه از گاز کُلُر و دیگر اسلحه شیمیایی در مناطق تحت کنترل مخالفان مطرح شده است.

گزارش‌های بسیاری از تکرار به‌کارگیری اسلحه شیمیایی توسط نیروهای نظام اسد در منطقه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه منتشر شده است.

از سویی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) در پاسخ به سوالی درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه نظام سوریه به دلیل حمله شیمیایی گفت: «امیدواریم قانون بین‌المللی نقض نشود».

کرملین افزود: «نمی‌توان از ادعاهای مطرح شده درباره به‌کار گیری اسلحه شیمیایی در سوریه اطمینان حاصل کرد».

اوایل ماه گذشته، یک مقام بلندپایه آمریکایی گفته بود که ایالات متحده، انجام حملاتی نظامی در سوریه پس از مطرح شدن اتهام‌هایی مبنی بر روی دادن حملات شیمیایی را بعید نمی‌داند.

این مقام مسئول همچنین گفت که نظام اسد و گروه داعش «به استفاده از اسلحه شیمیایی ادامه می‌دهند».

یک مقام مسئول دیگر هم بیان کرد که رئیس جمهوری آمریکا، به کار گیری هیچ گزینه‌ای را «بعید نمی‌داند» و «استفاده از گزینه نظامی همواره مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد».

آوریل 2017، آمریکا یک پایگاه هوایی سوری را با 59 موشک هدف قرار داد. این حمله در واکنش به حمله شیمایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب سوریه صورت گرفت.

آن هنگام سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) درباره این حمله گفت: «59 موشک توماهوک، هواپیماها، آشینه‌های حفاظت شده، مناطق انبار سوخت و مواد لجستیکی، مخازن اسلحه و مهمات و سامانه‌های دفاع هوایی و رادارها را در فرودگاه نظامی الشعیرات در نزدیکی حمص، هدف قرار داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید