زیباکلام در واكنش به اخراجش از دانشگاه: به خاطر اسرائيل از دانشگاه آزاد اخراج شدم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی ادامه برنامه اخراج اساتید «پاره وقت» از دانشگاه آزاد و حمایت وزارت علوم از این اقدام مسئولان جدید دانشگاه آزاد، صادق زیباکلام که یکی از برجسته ترین اساتید علوم سیاسی است از دانشگاه آزاد اخراج شده است .

این استاد برجسته که همواره تحلیل‌های او جناح تندرو در حکومت را خشمگین کرده است در واکنش به اخراج وی از دانشگاه آزاد، وزارت علوم را متهم به «سیاسی کاری» در این زمینه کرده است.

پس از اعلام حمایت وزارت علوم از اقدامات دانشگاه آزاد، صادق زیباکلام گفت: «من متاسفم برای آقای دکتر غلامی و مدیران وزارت علوم چرا که آن‌ها به دنبال کسب رضایت جریانات تندرو اصولگرا هستند و طرح این مطالب هم در همین راستاست».

زیباکلام با توصیف حمایت وزارت علوم از دانشگاه آزاد به «سیاسی کاری»، گفت: «اگر آقای دکتر غلامی فکر می‌کنند مجیز گویی مسئولین دانشگاه آزاد آن‌ها را محبوب اصولگرایان خواهد کرد، سخت در اشتباه است. چرا که اصولگرایان می‌دانند که آقای غلامی و سایر مقامات وزارت علوم قلبا به آن چیزی که می‌گویند اعتقادی ندارند و فقط می‌خواهند در این روز‌ها که دانشگاه آزاد تحت فشار است، خدمتی به اصولگرایان کرده باشند».

صادق زیبا کلام در پاسخ به این سئوال که فکر می کنید موضوع اخراج شما از دانشگاه آزاد از طرف کدام یک از آقایان رهبر و یا ولایتی مطرح و پیگیری شده است؟ گفت: «نمی توانم دقیق بگویم ولی مدتی قبل دکتر ولایتی در یک سخنرانی گفته بودند که اساتیدی که تفکراتشان با نظام زاویه دارند نمی‌توانند در دانشگاه آزاد باشند و آقای دکتر رهبر نیز قبلا همین را گفته بودند. آقایان دکتر ولایتی و دکتر رهبر از زمانی که در دانشگاه آزاد مسئولیت گرفتند در مصاحبه‌ها و جاهای مختلف اعلام کردند که کسانی که اسرائیل را به رسمیت بشناسند در دانشگاه آزاد جای ندارند».

این استاد دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: خوب من فکر می کنم کسی که مخاطب صحبت های آقایان بوده است من بودم که آن هم حکایت طولانی دارد.

زیبا کلام افزود: «من زمانی در مناظره‌ای گفته بودم، این وظیفه که ما باید اسرائیل را نابود کنیم را چه کسی به ما واگذار کرده است، نه قانون اسلامی، نه مجلس، نه فلسطینی‌ها، نه سازمان ملل و نه حتی مردم ایران از نظام درخواست نکرده اند که باید اسرائیل را جمهوری اسلامی ایران از بین ببرد. در آن مناظره مجری پرسید که آیا شما اسرائیل را به رسمیت می شناسید یا نه که من پاسخ دادم اسرائیل را سازمان ملل به رسمیت می‌شناسد و ما هم عضو سازمان ملل هستیم و ما نمی‌توانیم اسرائیل را به رسمیت نشناسیم چرا که عضویت سازمان ملل را پذیرفته ایم.»

زیبا کلام در یک مناظره تلویزیونی با یکی از فعالان جناح تندرو به نام سید یاسر جبرائیلی به شدت از سیاست خارجی جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت جمهوری اسلامی منافع ملی ایران را فدای ایدئولوژی کرده است

زیبا کلام گفته بود که سرمایه گذاری ایران در ونزوئلا بر اساس مسائل ایدئولوژی بود و جمهوری اسلامی فقط برای اینکه بگوید ما به حیاط خلوت آمریکا رفتیم این کارها را انجام می داد و به گفته زیبا کلام آمریکا هم به این سیاست می خندید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید